29 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Karol Gutsze uhonorowany!

2 min read

Człowiek niezwykłej pasji, kojarzy się głównie z promocją krainy w której żyje i mieszka, ale to zaledwie wycinek Jego działalności. Całość dostrzeżono w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.

Karol Gutsze, zastępca naczelnika Wydziału Rozwoju Lokalnego i Funduszy Europejskich otrzymał tegoroczną Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii „Budowanie Społeczeństwa Obywatelskiego”.
Przyznawana corocznie nagroda jest najwyższym wyrazem uznania Marszałka Województwa za najważniejsze osiągnięcia wpływające na rozwój naszego regionu.
Przyznawana jest ona w różnych dziedzinach, przy czym, jak zauważył na uroczystej gali tucholski laureat, budowanie społeczeństwa obywatelskiego jest najważniejszą z nich: szkoły, szpitale czy instytucje kultury są wprawdzie ważne, ale najważniejsze jest poczucie mieszkania „u siebie”, czyli w miejscu, o którym możemy współdecydować i w którym sami kształtujemy otaczającą nas rzeczywistość. Samostanowienie, współdecydowanie i współplanowanie to właśnie istota społeczeństwa obywatelskiego, którego budowa na terenie Powiatu Tucholskiego została doceniona.
Proces ten wymaga zmiany świadomościowej, z modelu, w którym władze wybierane są raz na jakiś czas, a obywatele angażują się jedynie w czasie wyborów, na model, w którym kluczowe decyzje podejmowane są w dialogu ze społeczeństwem. Wymaga on zaangażowania zarówno ze strony samorządu, jak i obywateli, chcących czynnie uczestniczyć w życiu społecznym. Ważnym pośrednikiem w tym procesie są organizacje pozarządowe, które grupują mieszkańców wokół wspólnych celów wybranych z domeny pożytku publicznego.
Karol Gutsze jest nie tylko pracownikiem Starostwa Powiatowego w Tucholi, ale także prezesem lokalnego stowarzyszenia, członkiem Komitetu Sterująco-Monitorującego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, członkiem Forum Rozwoju Regionalnego, ekspertem przy Pełnomocniku Prezesa Rady Ministrów ds. Społeczeństwa Obywatelskiego, czy współpracownikiem wielu lokalnych, regionalnych i krajowych organizacji.
Nagroda dla Karola Gutsze jest uhonorowaniem nie tylko jego aktywnych działań na rzecz moderowania procesu budowania społeczeństwa obywatelskiego, ale też docenieniem tego, że Powiat Tucholski jest miejscem, które może być stawiane za wzór społeczeństwa obywatelskiego w innych częściach naszego województwa.

Wręczenie nagród miało miejsce na uroczystej gali 22 czerwca br. na toruńskich Jordankach. Relację telewizyjną z tego wydarzenia zobaczyć było można dzisiaj w TVP Bydgoszcz.

_____________________

(red.)

tucholski.pl

Fot. TOKiS – PRESS

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook