18 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Kasa dla samorządów

2 min read

Wiele gmin i powiatów ma problem z wkładem własnym do inwestycji, a środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych pozwolą im na realizację zadań inwestycyjnych. W sobotę, przed Delegaturą KPUW w Toruniu, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, wspólnie z wiceminister inwestycji i rozwoju Anną Gembicką oraz radnymi miejskimi i sejmiku, poinformował, że środki finansowe przyznane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przekazane zostały na konta kujawsko-pomorskich samorządów.

– W tygodniu, który właśnie dobiega końca wszystkie samorządy w województwie kujawsko-pomorskim otrzymały środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, który ma odegrać rolę „Tarczy Antykryzysowej dla Samorządów”. W naszym województwie jest to przeszło 330 milionów złotych. Cieszę się, że dzięki bardzo prostemu mechanizmowi przyznawania wszystkie samorządy, w sposób bardzo przejrzysty, mogły te środki otrzymać – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Przedstawiciel rządu w województwie poinformował również, że ogłoszony został nabór na drugi etap „Tarczy Antykryzysowej dla Samorządów”. Jak powiedział, będzie to wielkościowo podobne wsparcie jak w pierwszym etapie, a wnioski można składać do 30 września.

Minister Anna Gembicka zwróciła uwagę na ogromną skalę programu, jakim jest Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych.

– Przypomnę, że w skali kraju to 6 miliardów złotych – 5 mld zł dla gmin i 1 mld zł dla powiatów, na dopłaty do inwestycji lokalnych. W drugiej turze dołożyliśmy kolejne 6 miliardów złotych. Widać, że te środki są naprawdę ogromne. Mamy nadzieję, że one pomogą także naszej gospodarce wrócić na dawne tory – mówiła.

Fundusz Inwestycji Lokalnych chwalą również samorządowcy.

– Dostarczy nowych możliwości, nowych szans, ale też pokaże, że mimo kryzysu, rząd daje takie instrumenty, by samorządy mogły realnie wykonywać swoją funkcję ustawową – stwierdził Przemysław Przybylski, radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.

– Dzisiaj dziękujemy panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za wsparcie, które otrzymali mieszkańcy naszego miasta. Fundusz Inwestycji Lokalnych pozwoli nam uratować wiele zaplanowanych jeszcze przed pandemią inwestycji. Dlatego cieszymy się z tych środków. Ogromne wsparcie dla Torunia, liczone w 75 milionach złotych, podczas gdy władze miasta szacują straty na 76 milionów złotych. Czyli można powiedzieć, że wsparcie rządowe niweluje te ogromne straty – dodał toruński radny Adrian Mól.

Radny podziękował też wszystkim, dzięki którym tak wysokie wsparcie mogło trafić do naszego regionu: wojewodzie, ministrom i parlamentarzystom z naszego województwa.

Samorządy (gminy, powiaty i miasta) otrzymały dotacje w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln zł. Nigdy wcześniej państwo nie przedstawiło programu, który tak szeroko wspierałby małe Ojczyzny.


(red.)

gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook