29 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Kawa z TOKiS-em. ŻURAWIE DOTARŁY DO GMINY LUBIEWO!

1 min read

Już są! Ich majestatyczny lot porównywany jest z lotem bocianów, jednak jest zasadnicza różnica w sylwetce obu ptaków, dla nas to nieistotne, obiektywy wędrują w górę, później w dół.

Żurawie pojawiają się w Polsce już w styczniu, ba, mało tego, jest im u nas tak dobrze, że niechętnie odlatują! Co równie ciekawe, są coraz bardziej ufne wobec ludzi, a to otwiera możliwości, aby ostrożnie do nich podejść i… sfotografować.

Wydają charakterystyczny klangor, ten dźwięk kończy się zwykle innym, trochę podobnym do dźwięków… trąbki. Majestatyczny w locie, piękny ptak, ma swoje przyzwyczajenia i upodobania, żywi się pokarmem roślinnym, ale nie stroni od małych zwierząt. Swoje siedliska ma w pobliżu terenów podmokniętych, zabagnionych, przy jeziorach.

Powszechny podziw budzi taniec żurawia, niektórzy porównują go ze specyficznym gatunkiem baletu. Lęgnie się tylko raz w roku  w kwietniu, w gniazdach znajdują się zwykle dwa szare jaja.

Nasz powiat jest prawdziwym rajem dla żurawia, na szczególną uwagę zasługują tereny gminy Kęsowo, którą żurawie sobie upodobały. Świetnym terenem do obserwacji żurawi, jest ten w pobliżu Ptasiej Wioski – ADAMKOWO.


(red.)

foto-ptaki.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook