23 października 2020

Kęsowo: Pikniku Historycznego w Kęsowie w tym roku nie będzie!

2 min read

Ta informacja nas zelektryzowała. Sztandarowa impreza o podłożu historyczno – rozrywkowym od lat wpisana do kalendarza imprez gminy Kęsowo niespodziewanie wypada z niego. Czy to z pewnością jest przypadek? Nie do końca, ponieważ życie pisze własne scenariusze.

Jednym z nich stał się nieoczekiwany wydatek, który wspomniana gmina poniosła w wyniku presji, której została poddana w związku z tucholskim szpitalem, który tradycyjnie już nie mógł pospinać swojego budżetu.  Doszło do typowej „zrzutki” wszystkich gmin ościennych z tucholską włącznie, gdzie w efekcie na konto szpitala trafiło grubo ponad 100 000 złotych.

Gmina Kęsowo potrafi świetnie liczyć pieniądze, jej rozwój jest tego widocznym przykładem, jako jedyna wstrzymała się z przekazaniem adekwatnej do liczby mieszkańców kwoty. Opór nie trwał jednak długo, istnieją niepotwierdzone sugestie, że na przyspieszenie decyzji władz gminy miała wpływ nieoczekiwana kontrola w miejscowym ośrodku zdrowia. Czy był to wyłącznie zbieg okoliczności? Być może…

W tym roku „Piknik Historyczny’ miał być zorganizowany już dziewiąty raz. Tucholskie Stowarzyszenie Miłośników Historii Borów Tucholskich „Historia i pamięć”, od lat angażuje się w to przedsięwzięcie pełnymi siłami, zapraszając również inne grupy rekonstrukcyjne, aby możliwie najbardziej uatrakcyjnić ten wyjątkowy dzień. Nie ukrywajmy tego, to dość kosztowna impreza, jednak HiP współorganizuje całość dosłownie „po kosztach”. Więcej w tym wszystkim entuzjazmu, niż komercji, TOKiS pozostaje w stałym kontakcie z tą grupą.

Można przypuszczać, że nieoczekiwany problem tucholskiego szpitala miał wydatny wpływ na sytuację. Owszem, niektórzy mogą utyskiwać, że jak to możliwe, że gmina, która posiada „flotę” fotoradarów, nie może podołać wydatkowi na tak szczytny cel? Wbrew pozorom  to możliwe, zakładając, że dodatkowe wpływy do budżetu gminy z tej działalności, zostaną jak zawsze wykorzystane na rozwój tejże.

Trudno dziwić się władzom Kęsowa, że wolą zrezygnować z imprezy, nie wpadając zwyczajnie w niepotrzebne długi. Oczywiście, spekulujemy, jednak to wytłumaczenie wydaje się być najbliższe prawdy.

Liczymy na informacje od pana Wójta Kęsowa, który sprawę wyjaśni do końca.

Powspominajmy trochę. Jest 2013 rok…

___________________

Mariusz R.Fryckowski

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook