3 marca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Kierowali pomimo orzeczonego zakazu przez sąd

2 min read

Mimo licznych kampanii i ostrzeżeń prowadzonych przez policję, nadal po drogach poruszają się kierowcy będący pod wpływem środków odurzających oraz posiadający zakaz kierowania. Od minionego piątku (5.10.2018r.) tucholscy policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego trzech kierujących.

Pierwszy „amator czterech kółek” wpadł w ręce policjantów w piątkowe południe (5.10.18r.) w miejscowości Kamionka. Kierujący fordem, 23 – letni mieszkaniec gm. Śliwice, posiadał orzeczony przez sąd zakaz kierowania pojazdem mechanicznym. Sprawdzenie stanu trzeźwości nie  wskazało, by w organizmie mężczyzny znajdował się alkohol.

W niedzielę (7.10.18r.), w Tucholi stróże prawa, zatrzymali do kontroli osobowego forda. W trakcie legitymowania uwagę policjantów zwróciło nienaturalne zachowanie kierowcy. Posiadał symptomy, które świadczyły, że mógłby być pod wpływem narkotyków. Policjanci przeprowadzili kierującemu test na zawartość środków odurzających w organizmie. Wynik testu okazał się być pozytywny i potwierdził podejrzenia mundurowych. Funkcjonariusze zatrzymali 19-letniemu mieszkańcowi gm. Tuchola prawo jazdy. Od kierującego została również pobrana krew do badań.

Tego samego dnia (7.10.18r.), w Cekcynie, policjanci, zatrzymali do kontroli rowerzystę. Sprawdzenie stanu trzeźwości nie  wskazało, by w organizmie mężczyzny znajdował się alkohol. Jednak 44- letni mieszkaniec pow. tucholskiego posiadał orzeczony przez sąd zakaz kierowania rowerem.

Aktualne przepisy karne (art. 178a§1 KK, art. 178a§4 KK) jednoznacznie wskazują, że  kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Dodatkowo, jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.


sierż. szt. Bartosz Wiese
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook