31 października 2020

Kolejny, odkryty niewypał mógł razić każdego w promieniu prawie… kilometra! (Aktualizacja)

2 min read

Ponownie w Gminie  Gostycyn przypadkowo odkryto pozostałości ostatniej wojny, jednak tym razem było inaczej, zaczęło się od wezwania lokalnego zastępu strażaków do… pożaru.

Nasz korespondent z Gminy Gostycyn nadesłał nam informacje o tym, że lokalni strażacy odkryli nietypowy niewypał – był gorący i wydobywały się z niego „dziwne” dźwięki. Próbowano go schłodzić – bezskutecznie, znalezisko zabezpieczyli policjanci z Gostycyna. Pilnowano „żelastwa” przez całą noc, aż do chwili, kiedy na miejscu pojawili się saperzy z Chełmna. Mamy informację, że bomba mogła zawierać środek o działaniu zbliżonym do napalmu*. Ewentualny wybuchł mógł razić każdego w promieniu około 750 metrów!

Napalm – substancja stosowana do zagęszczania lekkich paliw ciekłych w celu skuteczniejszego stosowania ich jako bojowych środków zapalających. Tej samej nazwy używa się również w stosunku do gotowej zagęszczonej mieszaniny paliwowej.

Napalmy, dzięki swojej konsystencji, mają zwiększoną przyczepność do podpalanych powierzchni, a jednocześnie słabiej rozpryskują się, wolniej ściekają i gorzej wsiąkają. Wszystko to powoduje, że są bardzo trudne do ugaszenia. Skuteczne są nawet na powierzchniach wilgotnych, pionowych oraz mocno wsiąkliwych (jak piasek). Palą się także na powierzchni wody.

Materiał poglądowy z wojny w Wietnamie  (1957–1975)

________________________

(red.)

* Mamy potwierdzoną informację, że w bombie był fosfor biały.

najaktywniejsza odmiana alotropowa fosforu. Biała, lepka, woskowata substancja o temperaturze topnienia 44 °C i wrzenia 280 °C; gęstość 1,8 g/cm3. Tworzy dwie formy krystaliczne, α (układ regularny), stabilna w warunkach normalnych oraz β (układ heksagonalny), stabilna poniżej -80 °C.

Otrzymuje się go przez kondensację jego par powstających podczas prażenia bez dostępu powietrza fosforanu wapnia z koksem i piaskiem. Jego cząsteczka składa się z czterech atomów ułożonych w czworościan foremny (tetraedr).

Fosfor biały przechowuje się pod wodą. Na powietrzu szybko się utlenia, z widoczną w ciemności zielonkawą poświatą (stąd termin fosforescencja), łatwo ulega samozapłonowi (w formie litej w temp. 25–60 °C[, rozdrobniony natychmiast). Palący się biały fosfor rozgrzewa się do 1 300 °C i wydziela dużą ilość żrącego dymu (pięciotlenek fosforu). Jest trudny do ugaszenia (nie należy gasić go wodą).

Fosfor biały jest silnie trujący. Dawka śmiertelna dla dorosłego człowieka wynosi ok. 0,1 g.

Stosowany jest jako substancja aktywna w broni zapalającej.

(Wiki)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook