26 września 2020

Komendant Wojewódzkiego PSP przeszedł w stan spoczynku

3 min read

Dzisiaj, w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyło się oficjalne pożegnanie Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP nadbryg. Janusza Halaka. Za 30 lat ofiarnej służby na rzecz bezpieczeństwa obywateli szefowi kujawsko-pomorskich strażaków dziękowali Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Bartkowiak, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb, inspekcji, jednostek administracyjnych, organizacji oraz strażacy.

Zgodnie z ceremoniałem, po odśpiewaniu Hymnu Polski, przywitaniu gości i przedstawieniu przebiegu służby nadbryg. Janusza Halaka odczytane zostały akty odwołania ze stanowiska Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP oraz zwolnienia ze służby w Państwowej Straży Pożarnej. Zdający obowiązki pożegnał się ze sztandarem całując jego płat i oddając honory.

Następnie, Komendant Główny PSP st. bryg. Andrzej Bartkowiak wręczył decyzję o powierzeniu obowiązków Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Jackowi Kaczmarkowi, który dotychczas pełnił funkcję Zastępcy Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Po zakończeniu ceremonii głos zabrał Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Bartkowiak:

– Jesteś dla mnie przykładem wyjątkowego, nie tylko oficera, ale i człowieka.
Komendantem się bywa, człowiekiem się jest. Janusz tym człowiekiem jest przede wszystkim. Z ciężkim sercem przyjąłem Twoją decyzję o odejściu ze służby, ponieważ uważam, że straż pożarna traci wyjątkowego strażaka i człowieka. Cieszę się, że mogłem Cię spotkać na tej mojej strażackiej drodze. Życzę abyś na tej nowej drodze życia osiągnął wszystko to, co sobie wymarzyłeś, co masz zaplanowane. I żebyś był szczęśliwym człowiekiem, bo to jest najważniejsze.

Podziękowania za wieloletnią, ofiarną służbę dla Ojczyzny, odchodzącemu w stan spoczynku komendantowi, złożył Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Przedstawiciel rządu w województwie podkreślał, że nadbryg. Janusz Halak,  służąc swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem, czynił to zawsze z wielkim zaangażowaniem.

– Szczególnie w pamięci utkwił mi okres, gdy musieliśmy stawić czoła skutkom tragicznej nawałnicy w sierpniu 2017 roku. To Pańska pełna profesjonalizmu postawa, opanowanie i doskonałe przygotowanie merytoryczne sprawiły, że mogliśmy w stosunkowo krótkim czasie opanować ten kryzys. Pomoc, której Państwowa Straż Pożarna udzieliła wówczas poszkodowanym mieszkańcom, na zawsze pozostanie w naszej pamięci i naszych sercach – mówił wojewoda.

Wojewoda wspomniał także wiele wspólnych przedsięwzięć na szczeblu wojewódzkim i lokalnym. Swoją wdzięczność i uznanie wyraził wręczając komendantowi Nagrodę Wojewody Kujawsko-Pomorskiego „Za wybitne zasługi dla regionu”.

Głos zabrał również zdający obowiązki komendanta wojewódzkiego nadbryg. Janusz Halak:

– To dla mnie trudny moment, ponieważ zostawiam za sobą znaczną część mojego życia. Jestem dumny z przynależności do tej pięknej formacji, która przeszła w ciągu 30 lat swojego istnienia ogromną metamorfozę. To była trudna służba, często będąca źródłem ogromnego stresu, ale także przynosząca olbrzymią satysfakcję. Rozstaję się z nią z żalem, ale i pełną satysfakcją z tego co udało się zrobić. Od dnia dzisiejszego będę służył swojej rodzinie. Bardzo dziękuję wszystkim, z którymi przyszło mi pracować- zakończył nadbryg. Janusz Halak.

Na zakończenie swojego wystąpienia ustępujący komendant zaprosił na scenę Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzeja Bartkowiaka oraz Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, dla których przygotował okolicznościowe medale w podziękowaniu za wspólną służbę.

nadbryg. Janusz Halak jest absolwentem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie z 1995 roku. W 2003 roku ukończył studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Piastował między innymi funkcję dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu, głównego specjalisty w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz naczelnika wydziału kadr w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. Od 19 marca 2016 pełni funkcję kujawsko-pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP.


(red.)

gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook