3 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

KOMUNIKAT: mBank i Związek Banków Polskich ostrzegają: Uwaga na nowego wirusa!

2 min read

mBank pragnie zwrócić szczególną uwagę na komunikat Związku Banków Polskich dotyczący powtarzających się ataków hakerskich na klientów bankowości internetowej.

Są one przeprowadzane z wykorzystaniem wirusa – trojana o nazwie roboczej Banatrix. Jego działanie uaktywnia się w przeglądarkach internetowych, takich jak: Chrome, Internet Explorer, Firefox oraz Opera. Polega na znalezieniu ciągu liczb, który odpowiada numerowi rachunku bankowego, a następnie zamianie go na inny numer rachunku podstawiony przez przestępców.

Efektem działania jest zmiana numeru rachunku bankowego w trakcie, gdy użytkownik stara się wykonać operację przelewu środków z poziomu swojego serwisu transakcyjnego. Osoba, która nie zauważy tej zmiany może przelać środki na inny rachunek bankowy, zazwyczaj założony na sfałszowane dane lub tzw. „słupa”.

mBank przypomina o:

– regularnym skanowaniu programem antywirusowym komputera, z którego następuje logowanie do serwisu transakcyjnego, pod kątem złośliwego oprogramowania zainstalowanego w systemie operacyjnym
– odpowiednim zabezpieczeniu komputera, m.in. poprzez regularne pobieranie i instalowanie aktualizacji,  tzw. łatek systemowych
– uważnym czytaniu SMS-a z kodem przed potwierdzeniem operacji, aby upewnić się, że dotyczy on właściwej operacji i sprawdzeniu czy numer rachunku na który wysyłamy pieniądze zgadza się z tym, który użytkownik chciał wpisać.
– zgłaszaniu przypadków podmiany rachunku podczas rozmowy z mLinią pod numerem 0801300800 lub 0426300800

Szczegóły działania trojana Banatrix opisane zostały na stronach:
www.cert.pl
Związku Banków Polskich

__________________

(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook