2 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

KOMUNIKATY KRYZYSOWE. We wtorek również w Tucholi zawyją syreny

2 min read

We wtorek (12.o5) w Tucholi i w innych  polskich miastach zawyją syreny. Wojsko i służby pozamilitarne przećwiczą reakcję na zagrożenia terrorystyczne z powietrza i morza, na obiekty użyteczności publicznej oraz na tzw.infrastrukturę krytyczną.

Jak poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, scenariusz cyklicznego ćwiczenia „Renegade–Kaper”Znalezione obrazy dla zapytania SYRENY TUCHOLA przewiduje tym razem możliwość ataków terrorystycznych na obiekty infrastruktury krytycznej i morskiej oraz na ważne obiekty użyteczności publicznej z użyciem opanowanego przez terrorystów obiektu latającego lub pływającego.

W ramach ćwiczenia w wybranych regionach kraju odbędzie się próba systemu alarmowania i ostrzegania ludności. Władze woj. mazowieckiego i stolicy poinformowały, że między godz. 6.00 a 19.00 w 44 miastach Mazowsza, m.in. w Warszawie, zostaną uruchomione syreny alarmowe. Modulowany sygnał oznaczający atak z powietrza będzie rozbrzmiewał przez trzy minuty, tyle samo potrwa ciągły sygnał odwołania alarmu.

W ćwiczeniu oprócz wojska wezmą udział inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny, co – zaznacza Dowództwo Operacyjne RSZ – może wywołać pewien niepokój społeczny.

Poza jednostkami podległymi Dowództwu Generalnemu RSZ, Żandarmerią Wojskową, Służbą Kontrwywiadu Wojskowego, Służbą Wywiadu Wojskowego będą to Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, policja, Straż Graniczna, Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, PLL Lot, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Centrum Antyterrorystyczne ABW, Urząd Morski oraz administracja rządowa.

Od początku ubiegłego roku Dowództwo Operacyjne RSZ odpowiada także za zarządzanie kryzysowe, związane np. z klęskami żywiołowymi, jest też częścią systemu poszukiwawczo-ratowniczego. Dowództwo jest także odpowiedzialne za współpracę wojska z innymi służbami dla przeciwdziałania aktom terroru i usuwania ich skutków.

Do zadań DORSZ należy m.in. obrona przestrzeni powietrznej i granicy na morzu, w ochronie granicy morskiej Dowództwo współdziała z Morskim Oddziałem Straży Granicznej.

Jak to będzie wyglądało w Tucholi 

_________________

KT

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook