2 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Koncert finałowy II Letniego Festiwalu Organowego do kościoła Bożego Ciała w Tucholi!

3 min read

Pochodzi z  Sieradza.  Naukę gry na organach rozpoczął w Salezjańskim Liceum Muzycznym w klasie Michała Olszewskiego.  W latach 2002-2004 studiował w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie organów prof. Piotra Grajtera i dr.hab. Radosława Marca. Naukę kontynuował w Akademii Muzycznej w Gdańsku pod kierunkiem  prof. Romana Peruckiego. W roku 2010 ukończył  Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w Bydgoszczy.

Błażej Musiałczyk 

Umiejętności gry doskonalił na wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych pedagogów  takich jak Olivier Latry, Peter van Dijk, Bruno Oberhammer, Wolfgang Deutsch, José Enrique Ayarra Jarne, Laroslav Tuma, Julian Gembalski oraz Pierre Pincemaille i Wolfgang Seifen( improwizacja organowa).

Błażej Musiałczyk jest organistą Archikatedry w Gdańsku – Oliwie. Od roku 2010 prowadzi Chór Gdańskiego Seminarium Duchownego. Jest kierownikiem artystycznym  Festiwalu Muzyki Organowej w Tucholi.

Zajmuje się również działalnością pedagogiczną, prowadząc klasę organów  w Szkole Muzycznej II St. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku – Wrzeszczu.

W roku 2003 został laureatem III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumi.

Płyta którą nagrał wraz z innymi trójmiejskimi organistami została nominowana do nagrody FRYDERYKA, a w ostatnim czasie otrzymała statut złotej płyty.

Koncertuje jako solista i kameralista.

  Program koncertu finałowego Tuchola 2012

26.08.2012

 

1. Claudio Monteverdi (1567-1643) – Toccata i ritornello z opery Orfeusz -(Hevelius Brass)

 

2. Georg Friedrich Händel (1685 – 1759) – Koncert organowy F-dur – opr. na organy i kwintet dęty

 

3. Dietrich  Buxtehude (1637 – 1707) –  Ciacona in c   BuxWV 159 ( Błażej Musiałczyk)

 

4. Antonio Vivaldi (1678 – 1741) – Sonata G-dur (Hevelius Brass)

 

5.Feliks Mendelssohn – Bartholdy (1809 – 1847) – III Sonata organowa A -dur ( Błażej Muiałczyk)

 

6. Giacomo Puccini (1858 – 1924) – Nessun Dorma z opery Turandot – (opr. na kwintet dęty – Hevelius Brass)

 

7. Albert Renaud ( 1855 – 1924) – Toccata in d op.108 No.1( Błażej Musiałczyk)

 

8. Balka-ska – mel. dudowa aranż. Artur Jurek ( Hevelius Brass )

 

9. Félix-Alexandre Guilmant (1837 – 1911) – March on a theme by Händel – Lift up your heads-(opr. na kwinet

dęty i organy)

 

Hevelius Brass

 

Kwintet instrumentów dętych blaszanych

Wrażliwość, elegancja, nienaganny styl i szlachetne brzmienie zespołu sprawiają, że publiczność z wielkim ukontentowaniem uczestniczy w jego koncertach. Młodzi muzycy z dużym wyczuciem potrafią zagrać zarówno utwory klasyczne rodem z baroku i renesansu, jak i oryginalne transkrypcje standardów jazzowych i muzyki popularnej. Mimo krótkiego stażu muzycy Hevelius Brass uczestniczyli już w wielu poważnych projektach artystycznych w Polsce i za granicą. Grali dla różnych audytoriów, od koncertów kameralnych po wielkie imprezy plenerowe, m.in. na zamku w Kalmarze w Szwecji, podczas Dni Pomorza Gdańskiego w Bremie, w ramach festiwalu „Muzyka i Architektura” w Toruniu, „Wigierskie Ogrody Sztuki” na Wigrach, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Kostrinella w Kostrzyniu, podczas I Międzynarodowego Zjazdu Miast Hanzeatyckich – Goleniów 2005, gali rozdania nagród XXX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni transmitowanej w Programie II TVP. W 2007 reprezentowali Polskę podczas uroczystości związanych z 50-leciem podpisania Traktatów Rzymskich w Berlinie.

Są laureatami prestiżowego VI Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Instrumentów Dętych, organizowanego wspólnie przez prof. Romana Siwka i warszawską Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina pod patronatem Ministerstwa Kultury. Koncertowali z Illinois Brass – najstarszym i jednym z najbardziej znanych kwintetów dętych blaszanych na świecie, którego członkami są profesorowie i wykładowcy uczelni amerykańskich, m.in. Ronald Rohm, współtwórca słynnego Canadian Brass. Są laureatami I miejsca II edycji Forum Młodych. Brali udział w kursach mistrzowskich w ramach Blekinge International Brass Academy w Karlskronie w Szwecji.

Hevelius Brass na stałe współpracuje z wybitnym gdańskim kompozytorem Markiem Czerniewiczem, który dał poznać się szerszej publiczności dzięki współpracy artystycznej z Andre Hubner Ochodlo i Teatrem Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Zespół współpracuje także z Moniką Kaźmierczak- gdańską carillonerką tworząc unikalny na skalę europejską projekt muzyczny. Hevelius Brass wraz z M. Kaźmierczak brał udział w Festiwalu „Tour de Carillon 2007”, Kaunas Jazz Festival na Litwie, Światowym Kongresie Carillonowym Gdańsk 2006.

Zespół gra w składzie:
Paweł Hulisz  trąbka, trąbka piccolo, flugelhorn
Piotr Kowalkowski  trąbka, trąbka piccolo, flugelhorn
Michał Szczerba  waltornia
Bogdan Kwiatek  puzon
Łukasz Gruba  tuba

(red)


Źródło: http://www.filharmonia.gda.pl/pl/artysci/zespoly/hevelius_brass
Materiały powierzone
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook