13 maja 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Koncert na trąbkę i organy – Tuchola – 23.08.2015

4 min read

W najbliższą niedzielę odbędzie się piąty już koncert w ramach trwającego V Letniego Festiwalu Organowego w Tucholi. Ten konkretny koncert różni się od pozostałych tym, że pośród wykonawców obejrzymy tucholanina -Michała Tyrańskiego – trębacza. Wraz z nim podziwiać będziemy umiejętnością organisty – Roberta Kuleszy. Zapraszamy!

W wykonaniu bardzo młodych artystów wysłuchamy:

1. Marc – Antoine Charpentier  – Preludium z  Te Deum

2. Jerzy Fryderyk Haendel – II Suita D-dur –  Muzyka na wodzie

3. Jan Sebastian Bach – Chorał –  Nun komm der heiden heiland

4. Henry Purcell – Sonata D-dur

5. Jan Sebastian  Bach  – Chorał  Wachet auf, ruft uns die Stimme

6. Jeremiah Clarke –  Prince of Denmark’s March

7. Jan Sebastian Bach – Fantazja i Fuga c-moll

8. Jan Sebastian Bach/ Ch. Gounod  –  Ave Maria

9. Jan Sebastian Bach –  Jesus, bleibet meine Freude

10. Jan Sebastian Bach  – Aria na strunie G z Suity D-dur

11. Gordon Young – Toccata c – moll

 12. Jeremiah Clarke – Trumpet tune

I krótkie biogramy wykonawców:

Michał Tyrański  

W 2012 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie trąbki prof. Romana zdjecieGrynia. Dwa lata później ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie trąbki naturalnej mgr Tomasza Ślusarczyka.

Swoje umiejętności gry na trąbce doskonalił na wielu kursach muzycznych u wybitnych pedagogów takich jak Konradin Groth, Wolfgang Bauer, Tomasz Ślusarczyk, Johann Plietzch, Paul Archibald, Andrew Balio, Richard Giangiulio, Alex Jokiipi, Gabriele Cassone. Jest laureatem wielu konkursów muzycznych w tym pierwszego miejsca na Międzynarodowym Konkursie dla Trębaczy w kategorii otwartej w Tarnopolu (Ukraina 2010r.), pierwszego miejsca na VI Ogólnopolskim Festiwalu Trębaczy w konkursie solistów w kategorii otwartej, trzeciego miejsca w konkursie studiów orkiestrowych, który odbył się w Kaliszu w 2011 roku oraz pierwszego miejsca na IX Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w kategorii otwartej, solistów w Brnie w 2013 roku.

Od 2008 roku jest solistą Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, a od 2012 roku współpracuje z Filharmonią Warmińsko-Mazurską w Olsztynie. W 2014 roku, również jako solista, rozpoczął współpracę z Polską Filharmonią Bałtycką. Od 2010 roku jest muzykiem Polskiej Orkiestry XVIII wieku, na stałe współpracującej z Paulem Eswoodem, wybitnym angielskim kontratenorem. Jako muzyk orkiestrowy współpracuje z orkiestrą Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Capellą Bydgostiensis, Sinfonia Nordica, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Orkiestrą Symfoników Gdańskich, Zespołem Muzyki Dawnej La Tempesta, Arte dei Suonatori oraz Wrocławską Orkiestrą Barokową. Brał udział w licznych nagraniach, w tym między innymi z zespołem muzyki dawnej „Arte dei Suonatori” dla wydawnictwa BIS.

Robert Kulesza

_20150819_190238Urodził się w 1984 roku w Zambrowie. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 11 lat w Państwowej Szkole w Zambrowie. Następnie podjął naukę

w Salezjańskim Liceum Muzycznym w Lutomiersku, placówce kształcącej młodych organistów, którą ukończył z wyróżnieniem w 2003 r. We wrześniu 2008 r. ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów
(dyplom mgr.).

Od IV roku studiów rozszerzył profil o drugą specjalizację – klawesyn (dyplom mgr. w 2011r.)  Brał czynny udział w wielu kursach mistrzowskich (min. Pierre Pincemaille, John Butt, Guy Bovet, Julia Brown, Elżbieta Stefańska, Marek Toporowski) i w konkursach organowych. Koncertuje w wielu miastach Polski. Ma na swoim koncie występy z orkiestrą Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Był członkiem Zespołu Muzyki Dawnej Illo Tempore. Współpracował z bydgoskimi mediami: prasą katolicką i TV Bydgoszcz. Dokonał nagrań dla radia PLUS. Jest pomysłodawcą, organizatorem i dyrektorem artystycznym Zambrowskiego Festiwalu Organowego (2009- do dziś ).

W podziękowaniu za organizację tegoż festiwalu w roku 2011 został uhonorowany Perłowym Pegazem – nagrodą Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury.  Od sierpnia 2007r. pełnił funkcję organisty w kościele oo. Jezuitów w Bydgoszczy. W latach 2011-2012 był również (równolegle) organistą w kościele o. Franciszkanów w Bydgoszczy. Następnie podjął pracę na stanowisku organisty Bazyliki mniejszej w Koronowie (diec. pelplińska). Od roku 2007 do 2012 prowadził klasę organów w Studium Organistowskim Diecezji Bydgoskiej i pracował w  Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej, gdzie uczył kleryków sztuki organowej oraz zasad muzyki. Obecnie (od sierpnia 2012) pełni funkcję tytularnego organisty Katedry łomżyńskiej. Jest również wykładowcą Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Łomży.

W 2014 roku utworzył zespół wokalny „Vox Humana”, który zwyciężył w VII Festiwalu Pieśni Maryjnych w Wąsewie.

Koncert obejrzymy w kościele pw. Bożego Ciała w Tucholi o godzinie 19,00.

____________________

(red.)

Mat. Nadesłane.

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook