29 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Koncert orkiestry Campanella

2 min read

Campanella? Ci, których nie zelektryzowała nazwa tej orkiestry muszą poznać ją bliżej.

Orkiestra „Campanella” działa przy Zespole Szkół w Cekcynie. Powstała w 1971 roku z inicjatywy jej pierwszego dyrygenta – Stanisława Fiegla. Od września 1985 roku orkiestrę prowadzą Anna i Adam Filipscy. Od początku jej istnienia w orkiestrze grało blisko 300 osób. Odbyło się ponad 400 koncertów zarówno w Polsce jak i za granicą. Zespół liczy obecnie 44 osoby w składzie koncertowym. Skupia uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich oraz studentów z terenu gminy Cekcyn i powiatu tucholskiego. Instrumentarium orkiestry tworzą: mandoliny, banjo, akordeony, gitary akustyczne, gitara basowa, fortepian, elektroniczne instrumenty klawiszowe, flet prosty, dzwonki, trąbka, saksofon altowy, instrumenty perkusyjne i perkusja. Repertuar „Campanelli” obejmuje m.in. muzykę filmową, klasyczną, taneczną, jazzową i popularną. Aranżacji wszystkich utworów dokonują Anna, Adam i Magdalena Filipscy. Dotychczas „Campanella” nagrała cztery płyty, w tym jedną z kolędami. Ostatnia, czwarta płyta, ukazała się wraz z monografią pt. „Campanella” z Borów Tucholskich napisana przez pp. Alinę i Kazimierza Wajdów.

Orkiestra zdobyła wiele nagród i wyróżnień, m. in.: Puchar Kuratora Oświaty w Bydgoszczy (1987, 1989, 1990), I miejsce w Juwenaliach Muzycznych (1993, 1994, 1996), Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2000, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014). O wysokim poziomie zespołu świadczy również fakt, że otrzymuje zaproszenia na koncerty i uroczystości okolicznościowe, a jej działania są przedmiotem publikacji prasowych, reportaży telewizyjnych oraz prac magisterskich.

Orkiestra „Campanella” jest pomysłodawcą i współorganizatorem Międzynarodowych Festiwali Muzycznych, które odbywają się w Cekcynie od 2000 r. Członkowie przygotowują pobyt oraz biorą udział we wspólnych warsztatach wokalnych i instrumentalnych, nawiązując kontakty i przyjaźnie z rówieśnikami z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy.

Za szczególnie cenne doświadczenia należy uznać wspólne koncerty z mistrzem oboju – Tytusem Wojnowiczem, koncert dla Janusza Stokłosy podczas debaty nt: „Kultura i edukacja w Unii Europejskiej”, support koncertu Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza oraz wspólny koncert z Marylą Rodowicz podczas 44. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2007 roku. Niepowtarzalnym przeżyciem są również wyjazdy zagraniczne – zespół koncertował na Litwie (2001), Ukrainie (2004), w Niemczech (2005), w Grecji (2008), w Belgii (2010).

Niestety, opis kompletnie zapomniany i nieaktualizowany, trzeba koniecznie uzupełnić go o wiele sukcesów, które orkiestra odnosi po 2010 roku.

Jednym z nich z pewnością będzie kolejny koncert, który odbędzie się już 27 grudnia 2016 w pięknej sali cekcyńskiego GOK-u.

Jest tez niepowtarzalna okazja aby przypomnieć sobie koncert orkiestry, który odbył się w 2013 roku w Kęsowie. Zaglądamy do naszego archiwum.

__________________

(red.)

Mat. campanell.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook