Kończymy się trzeci rok funkcjonowania Uniwersytetu III Wieku Wyższej Szkoły Gospodarski w Bydgoszczy z filią w Lubiewie

Już niedługo zakończymy trzeci rok funkcjonowania Uniwersytetu III Wieku Wyższej Szkoły Gospodarski w Bydgoszczy filia w Lubiewie.

Zawsze wiedzieliśmy, że jest to bardzo inspirująca forma spędzania wolnego czasu dla osób w tzw. pięknym wieku,  dlatego też cieszymy się, że powstała ona w Gminie Lubiewo, nadal trwa i mamy nadzieję, że będzie się rozwijała.

Słuchacze UTW uczestniczą w systematycznych spotkaniach, podczas których wykładowcy z Wyższej Szkoły Gospodarki prowadzą wykłady o bardzo różnorodnej tematyce. W bieżącym semestrze nasi studenci zapoznali się z np. z takimi tematami jak: „Na czym polega fenomen tatr i Zakopanego”, „Relacje i więzi społeczne”, „Dyplomacja polska w 1918r.”,  przed nimi jeszcze tematy zdrowotne z zakresu medycyny naturalnej i geriatrii oraz zagadnienia historyczno – geograficzne.

Jednak udział w wykładach to tylko jedna z form integracyjnych spotkań.

W obecnym roku akademickim,słuchacze UTW wraz z przedstawicielami władz samorządowych spotkali się przed świętami Bożego Narodzenia.
W uroczej atmosferze, przy blasku choinki popłynęły serdeczne życzenia świąteczne. Jednak największe wrażenie na zebranych zrobiły jasełka wykonane z brawurową charyzmą przez grupę przedszkolną „Wiewiórki” z Przedszkola Samorządowego Gminy Lubiewo „BorowiackaTęcza” oddział w Lubiewie. Spotkanie zakończono rozmowami o planach  na następny rok, a wszystko to przy aromatycznej kawie i świątecznym makowcu.

Nowy rok, słuchacze UTW rozpoczęli bardzo kulturalnie, od wyjazdu do Teatru Polskiego w Bydgoszczy na spektakl pt. „Komedia Omyłek” Williama Shakespeare’a w inscenizacji francuskiego reżysera Jeana- Philippe Salerio. Korzystając z pobytu w Bydgoszczy, zwiedziliśmy również Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy. Muzeum to jest jedyną placówką muzealną w kraju, która prezentuje historię dyplomacji i rządu polskiego na uchodźstwie w Londynie. Była to bardzo interesująca wizyta, bo jak się  dowiedzieliśmy od przewodnika, Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy to jedyna placówka w Polsce i na świecie, zajmująca się gromadzeniem oraz udostępnianiem zbiorów dotyczących polskiej służby zagranicznej oraz historii uchodźstwa polskiego po 1918 roku.

Fundamentem muzealnej kolekcji jest dar Rodziny Poznańskich, przekazany Uczelni w 1997 i 2013 roku, przez Wandę z Dmowskich Poznańską – żonę ostatniego konsula generalnego II RP w Londynie – dra Karola Poznańskiego. Za sprawą Pani Konsulowej Muzeum zyskało cenne archiwalia polskiej służby dyplomatycznej i rządu na uchodźstwie, a także dzieła sztuki, pamiątki rodzinne oraz meble, które niegdyś wypełniały Jej dom.

Wśród kilkuset bezcennych dokumentów i artefaktów w zbiorach muzeum znajdują się m.in.: nadbitka Traktatu Ryskiego, listy generałowej Heleny Sikorskiej i prezydenta Władysława Raczkiewicza, nagrania z przemówieniami generała Władysława Andersa, korespondencja dyplomatyczna. Szczególnie interesujące są międzywojenne fotografie przedstawiające działalność oraz życie prywatne pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także pamiątki osobiste przekazywane przez byłych ambasadorów i konsulów. Zdecydowanie lżejszą formułę ma kolekcja Upominki w świecie dyplomacji, uchylająca rąbka tajemnicy wymiany podarunków między wysokiej rangi urzędnikami. Polscy dyplomaci systematycznie przesyłają pamiątki, wręczone im podczas zagranicznych wizyt. Eksponaty budzą zachwyt, zdziwienie, a niekiedy i zaskoczenie! Różnorodność wystawy sprawia, że zwiedzający nie mogą się tu nudzić.

W  inny nastrój zwiedzających wprowadza tzw. kabina ciszy. Intrygujący obiekt – przekazany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych – przez ponad 40 lat służył pracownikom Konsulatu Generalnego w Kolonii do prowadzenia ściśle tajnych rozmów. To jedyny tego typu obiekt w rękach cywilnych.Nasi słuchacze, w trakcie pysznego posiłku na zakończenie wyjazdu uznali dzień za udany i bardzo ciekawy.

Zima szybko minęła i nasi seniorzy przywitali wiosnę wyjazdem do kina w Świeciu na romantyczną komedię pt. „Kobieta sukcesu” w reżyserii Roberta Wichrowskiego, wg. scenariusza Hanny Węsierskiej.

Dzięki akcji „Senior w kinie” zorganizowanej przez kino „WRZOS” nasi seniorzy mieli wstęp bezpłatny za okazaniem legitymacji emeryta. Wszystkie wyjazdy zorganizowała Gmina Lubiewo i pokryła koszty przejazdów.

Mamy nadzieje, że to nie koniec atrakcji na ten rok akademicki, może uda nam się jeszcze coś zorganizować. Nieustannie też zachęcamy naszych słuchaczy zgłaszania własnych inicjatyw, a my pomożemy w ich realizacji.


 Wioletta Szymczak

Koordynator UTW WSG filia w Lubiewie

Next Post

Zatrzymano trzech sprawców podpalenia VOLVO, GROZI IM 5 LAT WIĘZIENIA!

pt Kwi 20 , 2018
Od minionego poniedziałku do dziś (16-20.04.2018r.) praca tucholskich kryminalnych doprowadziła do zatrzymania trzech mężczyzn, którzy w miniony poniedziałek podpalili volvo. Auto zostało doszczętnie spalone. Wartość poniesionych strat sięga 17 tys. złotych.

Dla zainteresowanych

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook