30 października 2020

Koniec ze skandaliczną jakością usług operatorów pocztowych?

2 min read

Ta plaga opanowała również mniejsze ośrodki powiatu tucholskiego. Wspominali o tym radni miejscy, przywołując skandaliczne przykłady postępowania firm wobec swoich klientów.

Przykłady? Korespondencja zatknięta na płotach, wrzucana do przedsionków domostw, bez powiadamiania mieszkańców domu, to tylko kilka wybranych sytuacji, kiedy listy nie dochodziły do adresatów, z powodów oczywistych.  Teraz koniec z tym, jeżeli standardy operatorów nie ulegną zmianie, posypią się kary!

19 marca 2015 r., Prezes UKE, po przeprowadzeniu postępowań administracyjnych wszczętych po przeprowadzonych kontrolach, wobec trzech operatorów pocztowych: Polskiej Grupy Pocztowej S.A., InPost S.A. oraz RUCH S.A. wydał decyzje administracyjne określające zakres stwierdzonych naruszeń oraz nakazujące ich usunięcie w terminie 30 dni.

W toku każdego postępowania dokonywano oceny, czy operatorzy pocztowi wywiązują się z obowiązków nałożonych ustawą Prawo pocztowe. Weryfikowano prawidłowość wywiązywania się wymienionych operatorów pocztowych z  obowiązków, takich jak np.: terminowość doręczeń przesyłek, poprawne oznaczanie przesyłek, czy też prawidłowe doręczanie oraz awizowanie przesyłek, ochrona danych wrażliwych.

W wydanych decyzjach administracyjnych dla każdego z ww. operatorów pocztowych, Prezes UKE nakazał usunięcie stwierdzonych naruszeń w terminie 30 dni. Wydanie przedmiotowych decyzji ma przede wszystkim na celu doprowadzenie do stanu zgodnego z obowiązującymi przepisami prawa, w tym zapewnieniu prawidłowej realizacji usług pocztowych podmiotom korzystającym z tych usług.

Należy zaznaczyć, iż postępowania prowadzone przez Prezesa UKE miały szczególny charakter, bowiem odnosiły się do operatora pocztowego, który świadczy usługi w zakresie doręczania korespondencji sądowej i prokuratorskiej.

Informacje na temat kontroli działalności pocztowej publikowane były na stronie internetowej UKE w komunikatach:

________________

(red.)

http://www.uke.gov.pl/

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook