pt. Cze 5th, 2020

Konkurs rękodzieła w Jeżewie

1 min read

Podczas Regionalnego Festiwalu Rękodzieła i Folkloru  „Jo Kociewie je w Jeżewie” 26 października br. w jeżewskim ośrodku kultury  na Kociewiu odbyło się podsumowanie konkursu na rękodzieło  i regionalne kulinaria.

W konkursie rękodzieła udział wzięły tucholskie twórczynie ludowe, które nadesłały prace prezentujące haft szkoły kociewskiej  i plecionkę  z  korzenia sosny. Jury pod przewodnictwem prof. Marii Pająkowskiej przyznało nagrody główne i wyróżnienia. Jak to już w tradycji bywa, nasze twórczynie nie mają sobie równych. Pierwsze miejsca przypadły reprezentantkom Borów Tucholskich.  Wkategorii haftu –  Halinie Sala, a w kategorii formy przestrzennej (plecionka) Barbarze Dalke otrzymały najwyższe lokaty. Wyróżnienia przypadły Mariannie Weilandt, Marii Sala i Barbarze Karneckiej. Nagrodzone panie otrzymały dyplomy oraz nagrody w postaci bonów towarowych. Poza konkursem twórczynie  przygotowały prezentację haftu kaszubskiego szkoły borowiackiej i tucholskiej, która budziła podziw  uczestników  gali konkursowej. Spotkanie na Kociewiu umilił występ „Bysławskich Frantówek”.

Jeżewski projekt realizowany jest dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury i Starostwa Powiatowego w Świeciu.


Maria Ollick