25 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Konstelacje dobrych miejsc: zaskakujące Bory Tucholskie

2 min read

Bory Tucholskie to największy leśny kompleks północnej Polski i Rezerwat Biosfery UNESCO. Dostępna sieć ponad 600 km szlaków pieszych i rowerowych pozwala odkryć niezwykłe zakątki. Bory kryją w sobie wiele tajemnic i niespodzianek – Piła k. Gostycyna zaprasza do Górniczej Wioski, Wymysłowo na spotkanie z Indianami Ameryki Pn., w Polednie można stanąć oko w oko z dziką przyrodą pięciu kontynentów, a Żalno urzeka kolorami i zapachami Kwiatowej Wioski.

Ten uroczy zakątek regionu to także bogata kultura borowiacka, przejawiająca się w lokalnej architekturze, kuchni, rzemiośle. Borowiackie tradycje najlepiej poznać podczas Dni Borów Tucholskich (8-24 lipca). Warto wziąć udział w tradycyjnym Historycznym Pochodzie Borowiaków. „Przyjeżdżajcie! Las Was powita, a ludzie ugoszczą!”

 

Wybierając się w Bory Tucholskie warto zobaczyć także:

  • Górniczą Wioskę w miejscowości Piła Młyn w gminie Gostycyn. Do 1939 roku działała tam jedyna w Polsce północnej podziemna kopalnia węgla brunatnego, która eksploatowała pokłady węgla do głębokości 50 m za pomocą szybów, sztolni i upadowych (wyrobisk korytarzowych).
  • Muzeum Indian Ameryki Północnej w Wymysłowie pełne pamiątek po Indianinie Sat Okh`u (Długie Pióro).
  • Wystawę Edukacyjno – Przyrodniczą w Polednie, mieszczącą ponad 130 gatunków zwierząt w scenerii zbliżonej do warunków naturalnych. Każda z sal przedstawia kontynent wraz z jego krajobrazami oraz zwierzętami.
  • Kwiatową wioskę w Żalnie – przez 5 lat członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Żalno pracowali nad ukwieceniem wsi. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców powstały rzeźby kwiatowe w formie 3 filiżanek i dzbana – jako symbol gościnności Żalnian.

Więcej na stronie kujawsko-pomorskie.travel.

___________________

kujawsko-pomorskie.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook