18 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Kontrola posmogowa Polaków – sprawdź stan swoich płuc w spirobusie w Tucholi

2 min read

Ruszyła ogólnopolska akcja badań spirometrycznych „Weź głęboki oddech”. Na jej trasie znajduje się Tuchola, gdzie już 27 czerwca br. (czwartek) będzie można wykonać bezpłatne badanie układu oddechowego, czyli spirometrię.

Fundacja NEUCA dla Zdrowia apeluje o wczesną profilaktykę. Badania pokazują bowiem, że zanieczyszczone powietrze jest bardziej zabójcze niż papierosy, alkohol czy narkotyki.

Jedną z obserwowanych konsekwencji pogarszającej się kondycji układu oddechowego jest występowanie POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2030 roku stanie się ona trzecią przyczyną zgonów na świecie. Rocznie z tego powodu umiera 20 000 osób, a prawie połowa, u których nastąpiło rozpoznanie, umiera w ciągu kolejnych 10 lat.

Badania naukowe wskazują, że palenie tytoniu nie jest jedyną przyczyna powstawania POCHP. U podstawy rozwoju przewlekłego stanu zapalnego w płucach stoją także czynniki środowiskowe, czyli najprościej mówiąc, fatalna jakość powietrza, którym oddychamy. Duże stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu powoduje rozwój stanu zapalnego w płucach i powstanie takich objawów jak kaszel, świsty podczas oddychania lub duszności – komentuje dr med. Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego, przewodniczący Polskiej Federacji stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergię i POCHP.

Ostatni raport NIK (2018) o ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami wskazał, że Polska wciąż jest jednym z krajów Unii Europejskiej z najgorszą jakością powietrza.

Spirometria pozwala ocenić sprawność układu oddechowego, czyli szybkość wydechu, pojemność oddechową płuc czy zawartość CO2 oraz innych gazów. Na jego podstawie można wykryć między innymi obturacyjną chorobę płuc – jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych.

Spirobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia będzie stacjonował 27 czerwca w Tucholi przy ulicy Świeckiej 31 (między 10:00 a 16:00). Następnie ruszy do Grudziądza. Aby wziąć udział w badaniu, należy zapisać się wcześniej, w punkcie znajdującym się pod tym samym adresem, gdzie odbędą się badania.

*Przeciwskazania do wykonania badania spirometrycznego dotyczą osób przed 21. rokiem życia, po zawale i udarze serca, po jakimkolwiek zabiegu inwazyjnym na sercu, po operacji oczu (pół roku od zabiegu), osób z tętniakami, odmą opłucnową lub zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym.

W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu:


Ewa Mościcka

InnerLook

e.moscicka@innerlook.pl

+48 535 562 945

tuchola.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook