21 października 2020

Kontrole escape roomów w kujawsko-pomorskim

3 min read

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego znajduje się 39 obiektów typu escape room. 35 funkcjonuje do tej pory, 4 zostały zamknięte jeszcze przed wydarzeniami w Koszalinie. Do tej pory w 32 obiektach zostało skontrolowanych 69 pokoi. Dzisiaj i jutro zakończą się kontrole kolejnych obiektów – mówił w czasie dzisiejszej konferencji prasowej z przedstawicielami służb wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Kontrole wszystkich obiektów typu escape room, zlecił minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

Czym jest escape room?  To podobno  fenomenalna gra przeniesiona z popularnej zabawy online do świata rzeczywistego! Jej ewolucja przejdzie Wasze najśmielsze wyobrażenia, gdyż gracz sprzed ekranu monitora zostaje osobiście wrzucony w wir wydarzeń i sam musi rozwikłać zagadki, by wydostać się z pokoju. Zagadki to jednak nie wszystko, co może Was tam spotkać, gdyż „pokojowi scenarzyści wpadli na jeszcze kilka innych pomysłów dodają do całości gry zręcznościowe oraz próby wydostania się z tarapatów.

Niestety w Koszalinie to się nie udało, zginęło pięć osób i choć próba rozwikłania tej zagadki leży obecnie w gestii prokuratury, rząd wmieszał się w sprawę i przeprowadza kontrole poprzez podległe służby.Efekt? Już sypią się kary, tak, czy inaczej, państwo zarobi kolejne pieniądze na 500+.

Nie mamy informacji,aby w Tucholi istniał podobny przybytek, wiadomo,samorządowa prowincja boi się wszystkiego,co obce i ryzykowne. Może w tym przypadku jest to polityka słuszna, zawsze pozostaje alternatywa picia alkoholu w osiedlowych piwnicach i klatkach schodowych.

Jak wspomnieliśmy w sprawę włączył się czynnie minister Brudziński i do podległych jednostek powędrował rozkaz – sprawdzać i karać i są pierwsze wnioski!

Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Janusz Halak podsumował działania straży pożarnej w kontrolowanych pokojach oraz wykazał nieprawidłowości, które wykryli funkcjonariusze.

Podczas kontroli wykazano bardzo wiele nieprawidłowości. W 69 kontrolowanych pokojach tematycznych funkcjonariusze stwierdzili 159 nieprawidłowości. Miały one bardzo różny charakter, ale prawie połowa z nich dotyczyła warunków ewakuacji. Pozostałe dotyczyły braku badań instalacji, które znajdowały się tych pomieszczeniach. Brak uposażenia podręcznego sprzętu gaśniczego, braku przeglądu tego sprzętu. W zakresie ewakuacji to jest kwestia parametrów wyjść i dróg ewakuacyjnych– podkreślił nadbryg. Halak.

Inspektor Paweł Spychała poinformował, że w trakcie przeprowadzanych kontroli nie doszło do popełnienia przestępstw i wykroczeń.

W pierwszym etapie kontroli zajęliśmy się rozpoznaniem podmiotów, które świadczą takie usługi. Następnie udzieliliśmy asysty strażakom. Ponadto chce powiedzieć, że policja nie prowadzi postępowań przygotowawczych oraz zleconych czynności, nie doszło do popełnienia przestępstwa czy też wykroczenia– zaznaczył Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy Inspektor Paweł Spychała.

O działaniach Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego mówił inspektor Zbigniew Sulik.

Sprawdzamy czy budynki i lokale w tych obiektach są legalne. W związku z tym nasze postępowanie jest w dalszym ciągu prowadzone. Wydaje się, że może się ono zakończyć 10 stycznia, o ile zarządcy i właściciele obiektów umożliwią podejmowanie szybkich działań.– zakończył Zbigniew Sulik.


(red.)

bydgoszcz.uw.gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook