11 maja 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

KORONAWIRUS. Lek z krwi szansą dla chorych?

3 min read

23 nowe przypadki koronawirusa w województwie kujawsko-pomorskim w sobotę. Do tej pory zakażonych zostało 313 mieszkańców regionu. Siedem osób zmarło. Do walki z chorobą lekarze chcą wykorzystać osocze ozdrowieńców, które zawiera przeciwciała mogące uratować życie ciężko chorych na Covid-19. Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa otrzymały już instrukcje związane z terapią – informuje na łamach swojego portalu państwowa TVP-3.

Terapie osoczem krwi stosuje się od wielu lat, także w przypadku chorób zakaźnych. Doświadczenia lekarzy chińskich pokazują, że takie leczenie może być skuteczne również w przypadku Covid-19. Osocze pobiera się od osób, które wyzdrowiały.

Pojawiają się we krwi białka odpornościowe tzw. immunoglobuliny i one stanowią można powiedzieć taką odtrutkę na ten czynnik zakaźny, czyli osoba, która przebyła zakażenie i przeżyła, przez wiele lat ma te przeciwciała we krwi. My możemy pobrać krew, wyselekcjonować z krwi te przeciwciała, a następnie podać je inne osobie

– tłumaczy dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń.

Osocze podawane byłoby najciężej chorym, którzy trafiają do szpitali z ciężkim zapaleniem płuc, zanim dojdzie u nich do wielonarządowej niewydolności – informuje dr Paweł Grzesiowski. Proces pojawiania się przeciwciał we krwi ozdrowieńca trwa około miesiąca.

Europejska Agencja Leków rekomenduje to postępowanie i od ubiegłego tygodnia w Polsce zostały podjęte decyzję aby również przygotować tego rodzaju surowice. Regionalne Centra Krwiodawstwa otrzymały instrukcje i w tym momencie można powiedzieć, że zaczynamy pozyskiwać pierwszych dawców

– mówi dr Paweł Grzesiowski.

Do prowadzenia takiej terapii przygotowuje się także Wojewódzki Szpital Zakaźny w Bydgoszczy. Powstał też pierwszy polski test na koronawirusa. Stworzyli go naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk z Poznania stworzyli. W zespole tym jest absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Strzelnie – Anna Mleczko. O sukcesie swojej absolwentki informuje strzeleńskie liceum.

Obecnie Anna Mleczko jest doktorantką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W ciągu minionej doby w Polsce wykonano ponad 11 tysięcy testów – liczba ta ma rosnąć – zapewnia wiceminister zdrowia. Zaleca też używanie maseczek ochronnych, od 16 kwietnia zakrywanie ust i nosa w miejscu publicznym będzie obowiązkowe.

– Pojawiło się w ostatnio bardzo dużo osób bezobjawowych, które nie wiedza, że chorują na koronawirusa, a mogą zarażać osoby, z którymi się kontaktują, nie chroni nas przed zakażeniem, ale chroni naszych bliskich czy osoby z kontaktu. Stąd zalecenia, aby w czasie świąt również pozostać w domach – stwierdza Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.


(red.)

Źródło: bydgoszcz.tvp.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook