30 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Korzystasz z usług aptek podczas nocnego dyżuru? W niektórych zapłacisz za tę usługę dodatkowo! OPŁATA NOCNA

2 min read

Niestety, to fakt, za możliwość kupna leków nocą zapłacisz dodatkowo. Na szczęście niektóre z tucholskich aptek nie korzystają z dodatkowej formy zarobkowania.

Mowa jest o pozornie niewielkiej kwocie 3, 20, ale warto zwrócić uwagę na wyjątkowość działalności tych jednostek, które mają znaczenie nadrzędne – służą ludziom!

Wszystko zaczęło się od paragonu.

Pozornie niczym nie różni się od innych placówek handlowych, ale kiedy przeanalizujemy jego zawartość dokładniej…

… okazuje się, że ta konkretna apteka pobiera tę kwotę. Zupełnie naturalnym pytaniem jest to, czy słusznie i czy jest tego jakieś prawne uzasadnienie? Otóż tak, ale pytanie należy sformułować nieco inaczej.

W jakich sytuacjach farmaceuta nie może naliczyć pacjentowi opłaty nocnej?

Kwestię pobierania przez aptekę dopłat za ekspedycję produktów leczniczych w porze nocnej reguluje odpowiednie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 14 czerwca 2002 r. Zezwala ono dyżurującemu w nocy farmaceucie na pobranie od pacjenta jednorazowej opłaty w wysokości 3,2 zł. Doliczana jest ona niezależnie od ilości wydanych mu produktów leczniczych i zrealizowanych recept. W zamyśle opłata nocna miała rekompensować farmaceutom koszty związane z pełnieniem dyżuru w porze nocnej. Jest to uprawnienie, z którego apteka może, ale nie musi skorzystać. W rezultacie wiele aptek rezygnuje z pobierania opłaty nocnej. Jej wysokość ma bowiem, w większości przypadków, znikomy wpływ na opłacalność nocnego dyżuru, a jej brak może stanowić sposób na zaakcentowanie przyjaznego pacjentom wizerunku apteki i zaprocentować w przyszłości.
Wyjątek, jeśli chodzi o możliwość pobrania opłaty nocnej, stanowią leki psychotropowe, antybiotyki oraz leki przepisane na receptach z oznaczeniem „cito” (lub innym równoznacznym), jeżeli data ich realizacji następuje w dniu jej wystawienia lub w dniu następnym. W takich przypadkach rozporządzenie zabrania pobierania dopłaty za ekspedycję produktów leczniczych w porze nocnej.

mgr farm. Łukasz Waligórski

Wypowiedź nie pozostawia najmniejszych złudzeń, ale warto wyeksponować część wypowiedzi specjalisty: „Jej wysokość ma bowiem, w większości przypadków, znikomy wpływ na opłacalność nocnego dyżuru, a jej brak może stanowić sposób na zaakcentowanie przyjaznego pacjentom wizerunku apteki i zaprocentować w przyszłości'.

Innymi słowy, dla niektórych pacjentów, zwłaszcza tych, którzy są zwyczajnie biedni, nawet te kilka zabranych dodatkowo z ich kieszeni złotówek ma znaczenie i warto o tym pamiętać.

_______________________

(red.)

Wykorzystano materiały 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook