28 września 2020

„Kościelna ścieżka” – separator (aktualizacja)

1 min read

Gmina Tuchola realizuje różne inwestycje, ta jest bardzo interesująca, jeszcze bardziej… potrzebna.

Konia z rzędem temu, kto od ręki powie czym jest „kościelna ścieżka”. Prosta analiza dowodzi, że to jakaś zwyczajowa dróżka, którą ludzie uczęszczali do… kościoła. Sporo racji. Usytuowana jest pomiędzy ulicami: Krzywą i Główną w Tucholi. Z czego słynęło to miejsce? Z tego, że było zawsze podmoknięte, cóż, to dowód na to, że nazwa Tuchola, bynajmniej nie pochodzi z legend, a z położenia na mokradłach – „tuchły” – takiej analizy dokonał pan profesor Jan Miodek – językoznawca i gramatyk normatywny.

Wspomniana ścieżka nie ma jeszcze nazwy właściwej, ale my już wiemy, że właśnie się zmienia, prócz tego powstał w tym miejscu separator – system, który odwadnia tę część miasta. Ścieżka będzie udostępniona pieszym, cieszą się mieszkańcy, którzy w kłopotliwym sąsiedztwie żyli od lat.

Zadanie jest realizowane w ramach inwestycji dotyczącej „Skomunikowania dworca kolejowego w Tucholi z miejską i wojewódzką siecią drogową, etap II”.
Prace dotyczą tzw. ścieżki kościelnej i polegają na wbudowaniu dwóch separatorów, osadników z systemem podczyszczającym oraz wykonaniu do nich dojazdu z kostki brukowej.


(red.)

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook