3 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Kosznajderia. Nieznany bohater

2 min read

Historia, jedna z najpiękniejszych nauk tak silnie obecna na terenie jednego z najpiękniejszych, polskich powiatów – POWIATU TUCHOLSKIEGO.

To zadziwiające, jak ciekawe były losy tej społeczności na przestrzeni setek lat. Bardziej współczesna historia tych ziem w niczym nie odbiega od pradawnej, jest pasjonująca. Dzięki takim pasjonatom jak prof. Władysław Jastrzębski i Jerzy Szwankowski, ciągle pozostaje żywa. Od wielu lat zastanawiamy się nad tym, skąd w tym powiecie tyle nazwisk brzmiących z niemiecka? Istnieje bardzo precyzyjne wyjaśnienie. Za chwilę je poznamy, jak również losy jednego z bohaterów znakomitej książki, którą już można nabyć.

Kosznajderia?

Kosznajdrzy, to lud rolniczy, katolicy, którzy przybyli tu po roku 1433 z terytorium Niemiec, z Westfalii, a najwięcej z okolic Osnabrück. Ich językiem był dolnoniemiecki.Językiem i wiarą różnili się od innej ludności, która przybyła na ziemie polskie z terenu Niemiec. Przybyli na ziemie w trójkącie Chojnice, Tuchola i Sępolno Krajeńskie, zwerbowani przez Zakon Krzyżacki, gdyż podczas wieloletnich walk pomiędzy Polakami, a Krzyżakami spustoszone zostały ziemie wokół zamków w Tucholi i Chojnicach, wiele wsi zostało spalonych, a ludność opuściła te tereny, bądź zginęła. Szczególnie podczas walk w roku 1433, kiedy Polacy wspólnie z husytami starli się z Zakonem. Zamki, co prawda, nie padły, ale opustoszała cała okolica, bo ogołocona została z żywności i paszy dla koni i bydła, gdyż przez czas dłuższy stała tu dwunastotysięczna armia, uniemożliwiając właściwe zaopatrzenie załóg i funkcjonowanie twierdz. Karol Górski w opracowaniu „Dzieje Tucholi i okolic do końca XVIII wieku”.

***

Bory Tucholskie mają to do siebie, że podczas nawet przypadkowych wędrówek, można spotkać ludzi wyjątkowych, którzy prócz tego, że pasjonują się przeszłością, potrafią o niej opowiadać w tak obrazowy sposób, że można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z gotowym scenariuszem na doskonały film.

____________________
Mariusz R.Fryckowski
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook