20 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Kowal zawinił, a Cygana powiesili? Ponownie w sprawie „realizacji” nocnej i świątecznej opieki medycznej

3 min read

Ta sytuacja robi się zwyczajnie nudna, choć sprawa jest bardzo poważna i prędzej, czy później, zakończy się sporym problemem. W sprawie kłopotów z  opieką nocną i świąteczną nikt nie chce ponosić odpowiedzialności. Skoro tak, to winnym należy zrobić aktualny rząd, który mówiąc szczerze, pogubił się we własnych zawiłościach prawnych, łącznie z podatkami, które mają rozwiązać problem rozdawnictwa. W związku z tym Nasze Starostwo przygotowało kolejny tekst – stanowisko, które trochę różni się od poprzedniego, a nad którym miano debatować na poprzedniej sesji, aż ostatecznie  spadło ono z sesyjnej „wokandy”. Na najbliższej, temat powróci, jako jeden z ostatnich.

Pytanie, czy radni zaakceptują ostateczną wersję, czy też będą kolejne zmiany? Tego nie wiemy, jedno jest pewne, o opiece możemy zapomnieć, chyba że w sytuacjach, które kwalifikują się do Izby Przyjęć.

Tragifarsa…

Stanowisko Rady Powiatu Tucholskiego w sprawie realizacji przez Szpital Tucholski nocnej i świątecznej opieki medycznej

Podstawa prawna : § 15 ust.3 Statutu Powiatu Tucholskiego (t.j.Dz.Urz.Woj.Kuj.-Pom. z 2014 r. poz.944,z 2018 r.,poz.4918,poz.5581)

Rada Powiatu Tucholskiego wyraża swoje zaniepokojenie sytuacją, w której Szpital Tucholski nie ma możliwości zapewnienia właściwej nocnej i świątecznej opieki medycznej.Informacja przedstawiona przez Prezesa Szpitala Tucholskiego, Pana Jarosława Katulskiego na sesji Rady Powiatu, w dniu 25 października 2019 r. jednoznacznie wskazuje, że główną przyczyną nie realizowania opieki w nocy i w święta jest brak możliwości zatrudnienia lekarzy do wykonywania zadania pod nazwą „Nocna i świąteczna opieka medyczna”. Sytuacja taka wydarzyła się w naszym Szpitalu po raz pierwszy.
Z relacji przedstawionej przez Pana Prezesa wynika, że stan ten wobec braku rozwiązań systemowych może się powtarzać.Pewnie głównym powodem takiego stanu rzeczy jest trudna sytuacja związana z brakiem kadry medycznej, co skutkuje utrudnioną dostępnością do lekarzy podczas pełnienia przez Szpital dyżurów w porze nocnej, czy w okresie świątecznym. Jak informuje prasa, problemy z kadrą medyczną mają również okoliczne ośrodki zdrowia, zwłaszcza w godzinach od 8.00 do 18.00. Powoduje to napływ niezabezpieczonych pacjentów do szpitali (których rola jest zupełnie inna), a zaczynają po części pełnić funkcję zarezerwowaną do tej pory dla POZ-tów .
Wnosimy o podjęcie działań, które rozwiążą problem w sposób systemowy, co wpłynie na poprawę sytuacji związanej z zapewnieniem szeroko rozumianego bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Powiatu Tucholskiego. Wskazujemy w celu zapewnienia opieki medycznej wykonujemy, w tym zakresie wszystko, co jest możliwe. W roku szkolnym 2018/2019 w Tucholskim Centrum Edukacji Zawodowej wprowadziliśmy kształcenie w zawodzie „Opiekun Medyczny”. Trzydzieścioro siedmioro absolwentów w pełni przygotowanych do tego zawodu trafiło na rynek pracy.
Jednocześnie podkreślamy, że w szkołach na poziomie powiatowym nie możemy kształcić innej kadry medycznej.Zatem uważamy, że do poprawy służby zdrowia na poziomie powiatu przyczynić się mogą jedynie zmiany w organizacji służby zdrowia.Reasumując, szpitale powiatowe nie powinny same realizować kontraktów w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.  
Prosimy o uwzględnienie głosu Rady Powiatu Tucholskiego. Tuchola, 20grudnia 2019 r.

(red.)

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook