29 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

KRÓL WSCHODZĄCEGO SŁOŃCA” w wykonaniu scholi "Cantate Domino" z Żalna

2 min read

Niedzielny wieczór obfituje nie tylko w ostatnie chwile weekendowego lenistwa, można go również spędzić w zupełnie inny sposób. W kościele pw. Bożego Ciała w Tucholi punktualnie o dziewiętnastej rozpoczęła się niezwykły spektakl, który przygotowały dzieci i młodzież z wyjątkowej scholi „Cantate Domino” z pięknego Żalna (gmina Kęsowo).

„Król Wschodzącego Słońca” powstał na podstawie dramatu o tym samym tytule ks. salezjanina Adama Piekarzewskiego. To spektakl o odwiecznej walce Dobra ze Złem i idealnie wpisuje się w obecną rzeczywistość. Młodzież brawurowo zagrała swoje role, a wszystko pod kierownictwem p. Wioletty Kiedrowicz która zaadaptowała scenariusz oraz przygotowała dzieci od strony literacko-muzycznej. Jak wyszło? Genialnie.

 

Spektakl jest opowieścią o życiu zwykłego człowieka. Jego codzienność to wczesna pobudka, skromne śniadanie, muzyka z ciągle psującego się radia i samotność spędzana w małym pokoiku. Ale jest coś jeszcze, co wypełnia każdy dzień naszego bohatera – Nadzieja. Człowiek czeka na tajemniczego Króla. Codziennie czyści specjalnie przygotowany dla niego tron. Król obiecał mu niegdyś, że przyjdzie, a wtedy zmieni jego życie i uczyni go szczęśliwym. W tę monotonię oczekiwania pewnego razu wkracza Zło, które chce odwieść człowieka od jego celu. Chce przeszkodzić mu w spotkaniu z Królem. Nieoczekiwanie przybywa też Posłaniec i oznajmia, że Król jest już, blisko, że nadchodzi… Człowiek staje w obliczu dylematu: czy porzucić wartości, w które wierzył od zawsze? Czekać dalej, czy zaufać „nowemu przyjacielowi” i rozpocząć „przyjemne życie” z dala od króla?

W spektaklu wykorzystano fragmenty utworów:

Pismo Święte – Nowy Testament

Bolesław Prus „Faraon”

Adam Mickiewicz „Dziady cz. I”, „Dziady cz. III”

Benedykt Hertz „Dwie beczki”

Cyprian Norwid „Wieczór w pustkach”

Adam Asnyk „Miejmy nadzieję!”

Juliusz Słowacki „Król-Duch”

Jadwiga Łuszczewska „śycie”

Franciszek Bohomolec „Arlekin na świat urażony”, „Pijacy”

Ludwik Kondratowicz „Urodzony Jan Dęboróg”

(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook