16 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Ktoś nas robi „w konia”! Jeszcze o nadchodzącym remoncie Głównej w Tucholi szokujących słów kilka

3 min read

Kilka dni temu na naszych elektronicznych  łamach pojawiła się informacja z ZDW w Bydgoszczy, a całość zawarliśmy w tytule: ZDW Bydgoszcz „uprzyjemni” nam życie przez kolejne długie miesiące i jeszcze do tego dopłacimy! Dzisiaj ciąg dalszy tej historii związany wyłącznie z finansami. Mamy do czynienia z manipulacją?

Skupmy się na fragmencie:

Wyłoniliśmy już wykonawców tych zadań. Za remont ulic Nowodworskiego i Głównej odpowiadać będzie firma Redon z Nakła nad Notecią. Prace pochłoną 1,1 mln zł. Odnowienie ulicy Chojnickiej wykona natomiast Przedsiębiorstwo Budowy Dróg SA ze Stargardu Gdańskiego. Prace ruszą w wakacje i zajmą około 2 miesięcy. Też będą kosztować 1,1 mln zł.

Zlecenie dużego zakresu prac remontowych w Tucholi ułatwiła współpraca z lokalnym samorządem. Gmina Tuchola wsparła zadanie kwotą 400 tysięcy złotych.

Niestety, to brednie, tę informację należy zweryfikować, ponieważ do naszych rąk trafił dokument o którym Tokis nie miał zielonego pojęcia, a media główne zataiły tę sprawę, prawdopodobnie ze względów politycznych. W zestawieniu odszukujemy właściwą rubrykę w której czytamy:

 

Przebudowa drogi wojewódzkiej Nr 240 Chojnice – Świecie, m. Tuchola ul. Nowodworskiego i Główna poprzez remont nawierzchni od km 22+345 do km 23+190 dł. 0,845 km.

  • Planowane efekty: 0, 845 km
  • Termin realizacji: Listopad br.
  • Rodzaj wydatku – „P”, czyli przebudowa,
  • Planowana kwota wydatku: 1 066 163,02 w tym  udział własny (min. 2% wartości) – 21 323,27
  • Kwota dofinansowania z budżetu państwa (max. 98% wartości) – 1 044 839,75

Widać wyraźnie, że ktoś próbuje zagrać nie do końca czysto, nikt się nawet nie zająknął skąd pochodzą prawie całe środki na powyższy remont…

Warto zwrócić uwagę na to, kto tak naprawdę zapłaci za remont tych odcinków dróg i ile to będzie kosztowało. Czytelnicy Tokis-a już to wiedzą, (Kwota dofinansowania z budżetu państwa (max. 98% wartości) – 1 044 839,75). Jakie więc u licha koszty poniesie ZDW? Kilka procent?

To jak to jest? Dlaczego wprowadzana w błąd jest opinia publiczna i kto celowo to robi? Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie jest partią z gatunku „świętych”, ale w tym przypadku powiedzmy sobie jasno – dał kasę i należy to zauważyć, tym razem to im należy się splendor, co nie oznacza, że i tak, to my, obywatele, pokrywamy wszystkie koszta, oczywiście z wygórowanych podatków, które będą wkrótce jeszcze wyższe.

Tytułem uzupełnienia, kolejna sprawa:

Przebudowa drogi wojewódzkiej Nr 240 Chojnice – Świecie, m. Tuchola poprzez remont nawierzchni od km 21+128 do km 22+118 dł. 0,990 km

  • Planowane efekty: 0,99,
  • Termin realizacji: Listopad br.
  • Rodzaj wydatku – „P”, czyli przebudowa,
  • Planowana kwota wydatku: 1 124 347,23 w tym  udział własny (min. 2% wartości) – 22 486,95
  • Kwota dofinansowania z budżetu państwa (max. 98% wartości) – 1 101 860,28

I mamy kolejne potwierdzenie wniosku powyżej, cóż, takie praktyki mają bardzo ograniczona żywotność, a my nie lubimy być robieni „w konia”, wystarczy, że kopiemy się z nim każdego dnia.

Burmistrz Tucholi powinien zacząć zadawać pytania ZDW i to bardzo szczegółowe, sprawa ociera się o skandal!


(mrf.)

Źródło: własne, dziękujemy naszemu wolontariuszowi za wnikliwą analizę

 

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook