25 października 2020

Kujawsko-Pomorskie na mapie strategicznych przedsięwzięć badawczych – RADIOTELESKOP W BORACH TUCHOLSKICH

2 min read
Narodowe Centrum Radioastronomii i Technologii Kosmicznych oraz Centrum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności dla Jakości Życia „EnFoodLife” – to dwa projekty przygotowywane przez uczelnie z naszego regionu, które znalazły się na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej. Mapa wskazuje strategiczne przedsięwzięcia dla polskiej nauki, które mają przyczyniać się do jej rozwoju, a także nawiązywać do globalnych i długoterminowych wyzwań badawczych.
Polska Mapa Drogowa Infrastruktury Badawczej to wykaz prowadzony przez Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W wyniku procedury konkursowej na listę trafiły do tej pory 53 propozycje przedsięwzięć o charakterze krajowym i międzynarodowym. To projekty interdyscyplinarne i angażujące do współpracy instytucje badawcze z różnych części Polski. Więcej na ten temat oraz lista przedsięwzięć umieszczonych na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego tutaj.

– Umieszczenie na ministerialnej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej nie oznacza jeszcze otrzymania środków na finansowanie tych przedsięwzięć. Jest jednak wyrazem uznania ich przez polski rząd za projekty o strategicznym znaczeniu dla rozwoju nauki w naszym kraju. Bardzo ułatwi to zarządowi województwa ostateczne negocjacje kontraktu terytorialnego, a w konsekwencji zabiegi o pozyskanie wsparcia na realizację tych zadań ze środków centralnych 
– mówi marszałek Piotr Całbecki.

Na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej znajdują się dwa przedsięwzięcia, w realizacji których znaczną rolę odgrywają jednostki naukowe z naszego regionu:

  • Radioteleskop 90m – Narodowe Centrum Radioastronomii i Technologii Losmicznych – przedsięwzięcie zakłada budowę wielkiego, minimum 90-metrowego radioteleskopu w sercu Borów Tucholskich (Dębowiec, gmina Osie) i utworzenie związanego z nim nowoczesnego zaplecza naukowo-badawczego. To wyjątkowe przedsięwzięcie w skali europejskiej. Liderem projektu realizowanego przez 9 jednostek naukowo-badawczych z całej Polski jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jednym z konsorcjantów jest Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy.


Więcej informacji tutaj
Prezentacja na ten temat tutaj
Animacja do pobrania tutaj
_______________________________

(red.)

http://www.kujawsko-pomorskie.pl/

Fot.www.mpifr-bonn.mpg.de

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook