2 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Kujawsko-Pomorskie na targach Grüne Woche

4 min read

Już po raz 20. województwo kujawsko-pomorskie przedstawi swoją ofertę podczas Międzynarodowych Targów Rolno-Spożywczych Grüne Woche w Berlinie. Wspólnie z producentami z regionu zaprezentujemy sztandarowe produkty z Kujaw i Pomorza. Targi Grüne Woche to jedna z najważniejszych imprez poświęconych gospodarce żywnościowej, rolnictwu i ogrodnictwu. W tym roku odbędą się między 18 a27 stycznia. Udział w imprezie jest świetną okazją do promocji gospodarczej naszego województwa w Europie. Targi, organizowane w formie narodowo-regionalnych ekspozycji, co roku przyciągają około pół miliona zwiedzających, którzy mają okazję degustacji napojów, wyrobów i potraw ze wszystkich zakątków naszego globu. Dla wystawców to przede wszystkim szansa sprawdzenia, czy ich produkty odpowiadają niemieckim i europejskim podniebieniom oraz porównania swoich szans obecności na rynku międzynarodowym. Równolegle odbywają się liczne seminaria i konferencje o tematyce rolniczej, ekonomicznej oraz na temat powiązań producentów surowca i przetwórców.

http://www.kujawsko-pomorskie.pl/pliki/wiadomosci/20120120_grune/foto_2.jpg

W tym roku stoisko województwa kujawsko-pomorskiego (hala 11.2, stoisko nr 104) na powierzchni96 m² będzie obejmować ekspozycję województwa kujawsko-pomorskiego oraz stanowiska, na których swoją działalność i produkty prezentować będą firmy i grupy producentów regionu:

 

P.P.H. Emix z Rypina – producent koncentratów deserów i dodatków cukierniczych. Firma funkcjonuje na rynku od 20 lat; działa wyłącznie w oparciu o polski kapitał.

 

Gospodarstwo Rolne i Sadownicze Wojciech Klimkiewicz Sp. z o.o. z Wtelna – grupa producentów owoców i warzyw, która produkuje jabłka, gruszki, wiśnie, czereśnie i śliwki, zgodnie z zasadami Integrowanej Produkcji oraz metodami biologicznymi, co potwierdza certyfikat Integrowanej Produkcji Owoców.

 

Wytwórnia Wódek i Spirytusu z Torunia – producent wyrobów alkoholowych według najwyższej klasy standardów, z wykorzystaniem wody czerpanej z ujęć głębinowych posadowionych w warstwach kredowych, znajdujących się na terenie wytwórni.

 

Fabryka Czekolady PW Łuczniczka Sp. z o.o. z Tucholi – firma o dwudziestoletnim doświadczeniu w zakresie produkcji najwyższej jakości wyrobów czekoladowych. Specjalizuje się w produkcji ręcznie robionych pralin.*

 

Lokalne Grupy Rybackie – obejmują swoją działalnością unikatowe i bardzo atrakcyjne przyrodniczo tereny województwa, z bogatymi zasobami wód i lasów. Ich głównym celem jest ochrona środowiska i rozwój turystyki, głównie w oparciu o bogate zasoby ichtiologiczne Pojezierza Brodnickiego i Chełmińskiego, Borów Tucholskich i Krajny.

 

Zrzeszenie Producentów Ryb Jesiotrowatych z siedzibą w Toruniu –  z doskonałymi efektami, od kilku lat realizuje program restytucji jesiotra ostronosego w rzekach Polski.  Dzięki staraniom związku w Grzmięcy (gmina Zbiczno, powiat brodnicki) powstał jeden z najnowocześniejszych w Europie ośrodek wylęgu i podchowu jesiotra ostronosego.

 

Polski Związek Wędkarski, Okręg w Toruniu –  propaguje turystykę wędkarską na obszarze naszego Województwa i jest koordynatorem współpracy związków wędkarskich Niemiec i Polski.
W piątek i sobotę (18–19 stycznia) odbędzie się konferencja „Innowacje szansą na zrównoważone rybactwo”, zorganizowana przez mieszczącą się w Toruniu Organizację Producentów Ryb Jesiotrowatych pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Centrum Targowe Messe Berlinhala nr 7.3 sala „BERLIN“).

W poniedziałek (21 stycznia) na naszym stoisku odbędzie się prezentacja „20 najlepszych produktów spożywczych Regionu Kujaw i Pomorza z okazji 20-lecia udziału w Grüne Woche”. Goście targów zobaczą i skosztują sztandarowych produktów z naszego województwa. Wśród nich znajdą się wędliny, gęś owsiana, przetwory mleczarskie, pierniki toruńskie, wyroby spirytusowe, owoce, warzywa, czekolada, piwo, miody, grzyby, kajmak, ryby, chleb, wyroby cukiernicze, żywność ekologiczna, powidła, olej kujawski, soki i sól ciechocińska (lista produktów i ich wytwórców tutaj).

Na stoisku województwa, na ekranach telewizyjnych będą prezentowane filmy i slajdy promujące walory turystyczne i przyrodnicze regionu Kujaw i Pomorza oraz produkty tradycyjne i regionalne. Goście targów otrzymają materiały informacyjne i promocyjne na temat warunków  inwestycyjnych i gospodarczych oraz atrakcji kulinarnych i turystycznych.

Walory kulinarne i turystyczne naszego województwa zostaną również przedstawione w niemieckojęzycznym wydaniu gazety „Kommerzblatt”, gdzie w specjalnym wywiadzie udzielonym gazecie, marszałek Piotr Całbecki zachęca do odwiedzenia naszego regionu. W publikacji „Polish Food” wydawanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi goście targów znajdą informacje o kujawsko-pomorskiej gęsinie (publikacja do pobrania tutaj, s. 37-40).

Za przygotowanie stoiska i organizację udziału w targach Grüne Woche odpowiada Departament Rolnictwa przy dofinansowaniu ze środków pomocy technicznej III schematu PROW na lata 2007-2013 r.

Departament Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

________________________________

 

*Uściślając informację dotyczącą firmy „Łuczniczka”, której właścicielem jest obecnie piastujący funkcję senatora RP Andrzej Kobiak.

 

Senator Kobiak pisze w swojej stronie internetowej:

 

Początkowo pracowałem w bydgoskim Spomaszu, następnie w Jutrzence. Dwadzieścia lat temu założyłem w Bydgoszczy własną firmę – Łuczniczkę. Nazwa kojarzyła mi się nie tylko z symbolem Bydgoszczy, ale również z osiedlami, gdzie spędziłem jeden z najpiękniejszych okresów w swoim życiu. Wtedy jednak władze miasta stworzyły dziwny, niesprzyjający małym firmom klimat, więc przeniosłem firmę do Tucholi, którą pamiętałem ze spływów Brdą. Obecnie jest to zakład dający 180 miejsc pracy.

 

Inaczej, przeniesienie firmy do Tucholi było zabiegiem powiązanym zapewne z kwestiami biznesowymi. Mamy, więc do czynienia ze swoistym przypadkiem, owa czekolada równie dobrze mogła być produkowana w każdym innym, dowolnym miejscu. Senator Kobiak jest bydgoszczaninem, Tuchola jest tylko jednym z jego przystanków w drodze biznesowej.

(red)

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook