21 października 2020

Kujawsko Pomorskie najgorszym województwem w kraju?

5 min read

Niestety, tak włośnie jest i nie pomogą w tym „genialne” pomysły marszałka,którego już dawno należało wysłać na emeryturę. Nasze województwo odstaje praktycznie w każdej dziedzinie, jesteśmy mocni tylko w jednym, partyjnej propagandzie, zarówno tej z lewej , centrum jak i prawej strony, ale większość z nas bardziej zainteresowana jest kiełbasą z rożna, niż własnymi  perspektywami rozwoju, a tak właściwie ich brakiem.

Pan Premier Morawiecki opowiada jakieś wierutne bzdury o niskiej stopie bezrobocia, tym czasem nasze województwo, to przechodzi właśnie prawdziwy dramat. W listopadzie 2014 r. bezrobocie wynosiło u nas 15,4 proc., podczas gdy rok wcześniej 17,8. Jeszcze lepiej, gdy przypomnimy wysoką średnią stopy bezrobocia w naszym regionie za cały 2013 r. – 18,2. Co dzieje się teraz? Nikt nie wie, bo statystyki zafałszowała poprawność polityczna , wyjazdy młodych Polaków i otwarcie granic dla gastarbeiterów z Izraela, Afryki, Azji i Wschodu. Polityka multi – kulti kwitnie w najlepsze,choć pokątnie, a pisowskie media wciskają nam do głów medialne odchody, o przyjaźni polsko – żydowskiej, polsko-amerykańskiej i inne bzdury. Propagandziści Kurskiego powoli przyzwyczajają nas do muzułmańskiej twórczości, emitując bezwartościowe szmiry rodem z Turcji.

Obecnie,oficjalnie, skala bezrobocia to ponad 118 000 zarejestrowanych, w rzeczywistości, nikt tego nie wie ilu ludzi nie ma pracy i nigdy mieć już nie będzie z racji wieku.Kompletnie pominięto generację tych,którzy wiek produkcyjny osiągnęli w czasie zmian (Kuroń), ci nie będąmieli żadnych emerytur! W czasie,kiedy średnia płaca w Polsce wynosiła 4400, to  u nas ledwie 3300, faktycznie jest to jałmużna – najniższakrajowa, którą narzucił rząd i nic więcej.

Mamy nędzną infrastrukturę drogową, zniszczone drogi, linie kolejowe, ulice. Jeżeli drogi,to i transport. Kuleje nauka,kultura, szkolnictwo, sztuka, mamy niż demograficzny, jednak w naszym województwie osiąga on stan krytyczny, być może właśnie dlatego władze tak chętnie rozdają paszporty i prawa pobytu obcokrajowcom z egzotycznych, marnie rozwiniętych krajów, obcych nam mentalnie i kulturowo. Już w tej chwili liczba Ukraińców w naszym województwie przyjmuje ramy ekspansji, co najlepsze, zarabiają oni znacznie więcej, niż Polacy i mają lepsze prawa do zasiłków w tym emerytalnych, a to już jawna dyskryminacja.

Odrobinę lepiej jest z infrastrukturą mieszkaniową, wodociągową, gazową, nakładami na ochronę przyrody oraz całościowo pojętą ekologię. Nie popadajmy jednak w zachwyt, bo w dalszym ciągu plasujemy się na szarym końcu. Cóż z tego, skoro kuleje turystyka, zwłaszcza w tak wyalienowanych powiatach, jak nasz. To efekt wieloletnich zaniedbań, lenistwa umysłowego lokalnych władz i zwyczajnego braku chciejstwa. Gdyby nie sektor prywatny, turystyki właściwie by nie było.

Samorządowcy nie mają pojęcia o promocjach, metodach sprzedaży walorów gmin, nie potrafią ściągnąć intratnych biznesów i zbyt łatwo ulegają wpływom państwa w ograniczaniu dostępu do dóbr naturalnych tworząc parki i rezerwaty, które doprowadzają lokalne społeczności do ruiny.

Można czasami odnieść wrażenie,że to województwo wpisuje się złotymi zgłoskami w politykę unijną,która dąży do tego, aby Polska stała się skansenem Europy, do którego na wypoczynek przyjeżdżają potomkowie najeźdźców. Nie mamy prawa do prywatności, nie możemy budować, wytwarzać dóbr, nie mamy prawa do eksploatacji złóż, możemy za to się rozmnażać i liczyć na środki pomocowe, aż do chwili zmiany władzy, później zęby w ścianę.

Tragiczna jest też sytuacja służby zdrowia i dostępu obywateli do opieki medycznej. Na jedną przychodnię  w naszym regionie, przypadało o 40 proc. pacjentów więcej, niż wynosi średnia krajowa! Słabo jest też z aptekami, żłobkami, komputerami, przypadającymi w szkole na jednego ucznia, bibliotekami itd. Pod względem liczby książek wypożyczonych z biblioteki jesteśmy na miejscu 3… od końca!

Dobijające są też statystyki demograficzne, Szacuje się, że w 2050 r. na 100 osób w wieku produkcyjnym przypadać będzie aż 78 osób w wieku poprodukcyjnym! To prawdziwa katastrofa!

Biorąc pod uwagę dane z 2015 roku  nasz region dotowany jest z funduszy europejskich najsłabiej. Średnia krajowa dotacji UE na jednego mieszkańca to 9790 zł, u nas – 8859 zł. Nawet Warmia i Mazury oraz Podkarpacie są od nas lepsze. Nie dość tego ten nasz nieszczęsny Urząd Marszałkowski nie potrafi nawet wydać funduszy unijnych, wykorzystujemy ich zaledwie kilkanaście procent. Dlaczego tak się dzieje? Usłyszeliśmy odpowiedź na to pytanie, była wyjątkowo głupia, bo rzekomo urzędnicy wydają je w sposób przemyślany. Czy to oznacza, że resztą województw zarządzają idioci,którzy wydają unijną kasę na co się da lub może ją kradną?

W tym szaleństwie jedno jest pewne, otrzymanie wsparcia unijnego obwarowane jest tak głupimi przepisami i tyloma niewiadomymi,że przeciętny człowiek ma je w nosie i posiłkuje się kredytem na bandyckich zasadach, a to już wina rządu, który uległ banksterom, skoro ma z tego środowiska premiera, który na domiar złego, ściągnął jeszcze najbardziej znienawidzony bank świata JP Morgan Chase,który dopiero da nam „popalić”.

Aby dokończyć niekorzystny bilans, to właśnie w naszym województwie rocznie odnotowywana jest największa liczba likwidowanych biznesów. Inwestowanie w kujawsko – pomorskim jest zbyt ryzykowne i nie pomogą w tym specjalne strefy ekonomiczne, gdzie zatrudnia się pracowników z wykształceniem podstawowym lub chętniej zawodowym,wykształceni zwyczajnie opuszczają region i to na zawsze.

I tak w zasadzie usprawiedliwione byłoby wytarzanie winnych sytuacji w smole i w pierzu, a następnie puszczenie ich Świecką, aż do nieistniejącego, tucholskiego… kina, dlaczego? Bo w naszym powiecie sytuacja wydaje się być krytyczną. Jest okazja wszystko zmienić,ale trzeba być mądrym i dokonywać mądrych wyborów, wpierw ludzi, później metod,wsłuchując się pilnie w obywatelskie głosy, oczywiście te rozsądne, idiotów mamy w nadmiarze, jak to w demokracji.


mrf.

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook