22 października 2020

Kujawsko-Pomorskie świętuje

2 min read
Główna część oficjalnych uroczystości w ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbędzie się we wtorek (2 czerwca) w Filharmonii Pomorskiej. W programie obchodów zaplanowanych na początek tygodnia znalazły się także inauguracje wystaw oraz koncerty.

W ramach wtorkowych (2 czerwca) oficjalnych uroczystości w Filharmonii Pomorskiej w okiem_orla.jpgBydgoszczy odbędzie się uroczysta sesja sejmiku województwa z udziałem reprezentantów świata polityki, samorządowców, przedstawicieli hierarchii Kościoła katolickiego, władz rektorskich kujawsko-pomorskich wyższych uczelni oraz innych zaproszonych gości.

Wydarzenie uświetni koncert muzyki Michała Lorenca z udziałem kompozytora. Usłyszymy suitę „Światło Prawdy” napisaną w 30. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz muzykę filmową. Wystąpią Adam Woronowicz, Joanna Dubiela, Adam Strug, muzycy Orkiestry Filharmonii Pomorskiej oraz Opery Nova w Bydgoszczy, chór oraz zespół Des Orient. Za pulpitem dyrygenckim stanie Tadeusz Karolak. Zaproszenia na koncert rozdysponowano między innymi za pośrednictwem regionalnych mediów.
W ramach Święta Województwa można także oglądać dwie przygotowane z okazji Święta Województwa wystawy fotograficzne. Przy alei Solidarności w Toruniu otwarto dziś (1 czerwca) wystawę prac Daniela Pacha „Okiem orła” prezentujących krajobrazy Kujawsko-Pomorskiego z lotu ptaka. We wtorek (2 czerwca) w bydgoskiej Galerii Miejskiej bwa zostanie otwarta ekspozycja obrazów Marka Czarneckiego „Przestrzenie Kujawsko-Pomorskie 3D” wykonanych w unikalnej technice panoram stereoskopowych (rozmowa video z autorem tutaj).

lubie.jpg

Region przemierza także przygotowana przez artystów z „Galerii Rusz” mobilna wystawa „Lubię tu być”. W najbliższych dniach odwiedzi Sępólno Krajeńskie i Więcbork (1 czerwca), Ciechocinek i Aleksandrów Kujawski (2 czerwca) oraz  Chełmżę i Kowalewo Pomorskie (3 czerwca). Kolejne przedsięwzięcie przygotowane przez „Galerię Rusz” to objazdowa akcja artystyczna „Lubię” polegająca na prezentowaniu wielkich, kolorowych liter składających się na hasło „LUBIĘ” i zachęcaniu mieszkańców do współtworzenia tego słowa. Rozpocznie się 1 czerwca przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, następnie odbędzie się w Bydgoszczy (2 czerwca), ponownie w Toruniu (6 czerwca) oraz Inowrocławiu (7 czerwca) i Kruszwicy (13 czerwca).
Zapraszamy także na wydarzenia muzyczne. W poniedziałek (1 czerwca) koncert w ramach XXVI Katedralnych Koncertów Organowych we Włocławku oraz Koncert Balkonowy z udziałem Jacka Wójcickiego przed kamienicą przy Placu Wolności 1 w Bydgoszczy.
Program Święta Województwa tutaj
___________________
(Red.)
kujawsko-pomorskie.pl/
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook