12 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Las rośnie wolno, a płonie szybko, zachowaj rozsądek!

2 min read

Susza daje się nam we znaki, rolnicy biją na alarm, ale i firmy świadczące usługi w przesyle wody, mają twardy orzech do zgryzienia.

Wody brakuje, a będzie jeszcze gorzej! Niektórzy twierdzą, że takiej sytuacji nie było od pół wieku, czy to zmiana klimatu, czy być może są tego stanu inne przyczyny? Ekologowie zgodnie twierdzą, że to zmiany klimatyczne odpowiadają za stan rzeczy, a jedną z ich przyczyn jest człowiek. Ta teoria ma tylu zwolenników, co przeciwników, bo pustynnienie naszej planety zdarzało się wcześniej, ale zawsze odbywało się to w pewnych cyklach, interwałach które trwały tysiące lat. Niestety, wypadło tym razem na nasze pokolenie.

W Tucholi, kilka lat temu, PK biło na alarm, a szefowa firmy na jednym ze spotkań samorządowych twierdziła, że poziom wód w miejskich studniach obniżył się aż o siedem metrów. W ubiegłym roku poprosiliśmy firmę o najnowsze dane, pomimo obietnic nie doczekaliśmy się ich, można wysnuć z tego wniosek, że mogą być problemy.

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda „w naszych lasach”, które jak się okazuje wcale nie są nasze, wystarczy jeden dekret i fora ze dwora, wyrzucają nas jak chcą i kiedy chcą. Leśnicy i inne służby nie mają w tym winy, wykonują wyłącznie polecenia przełożonych. Po kilku tygodniach spędzonych w domowych więzieniach rząd zdecydował się wypuścić swoich obywateli, umożliwiając im powrót na łono przyrody. Lasy znowu otworzyły swoje podwoje, ale miejmy świadomość tego, że nie na długo. Ściółka leśna w zasadzie nie ma wilgotności i chyba tylko dobra wola leśników powstrzymuje ich nad zamknięciem zagajników. I choć ludzi w lasach nie ma wielu, to pożary zdarzają się, a głównym odpowiedzialnym często bywa ktoś nierozważny lub wręcz piroman.

Początek już mieliśmy, kiedy paliły się lasy w okolicach Bruchniewa, zapewne trwa teraz dochodzenie, czy był to przypadek, czy celowe podpalenie.

Palenie papierosów, porzucone butelki, czy wręcz stłuczka, to kilka potencjalnych zagrożeń, nie wspominamy nawet o ogniskach, za których palenie grozi sroga kara. Las jest dla wszystkich, a naszą powinnością jest zadbać o niego tak, jakby to był nasz drugi dom. Las rośnie powoli, ale płonie, zwłaszcza teraz, jak pochodnia. Żywiołu nie zatrzyma żaden strażak, żaden wóz bojowy, skutki tragedii można jedynie ograniczać. Bądź mądry, bądź rozważny, albo pozostaną ci spacery w parkach miejskich, o ile zostaną udostępnione, choć w Tucholi bywa z tym różnie. ( park za urzędem w dalszym ciągu jest zamknięty, jedyne wejście od strony Patio).


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook