8 maja 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Lekcja historii regionalnej. Zaproszenie – Zyta Edyta Połom – Brzoza

3 min read

Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi, Miejska Biblioteka Publiczna w Tucholi im. Aleksandra Janty–Połczyńskiego oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi zapraszają na spotkanie poświęcone wspomnieniu absolwentki tucholskiego Liceum Ogólnokształcącego Zyty Edyty Połom-Brzozy, ps. „Połomska”, aktorki teatralnej, dwukrotnej laureatki „Złotej Maski”.

Urodziła się w 16.08.1931 r. w Leśnie w Borach Tucholskich. Była młodszą córka Bronisławy z domu Kowalskiej, urodzonej w Kiełpinie pod Tuchola  i Józefa Połoma urodzonego w Czersku.

Zawsze z wielkim przejęciem opowiadała o swoich  rodzinnych stronach. Kochała te miejsca, pomimo, że właśnie tam06 rozegrała się największa tragedia Jej życia. Tam, w czasie okupacji, Niemcy rozstrzelali Jej ojca. Brata wywieziono na roboty, a Ona sama i Jej matka, znalazły się w obozie w Potulicach. Tam je rozdzielono, przenosząc matkę do innego obozu. Wygłodzoną i ciężko chorą, udało się wykupić z obozu. Okres obozowy był dla Niej traumatycznym przeżyciem. Jeszcze w latach 80-tych, zawsze  w kieszeni miała  kawałek chleba z obawy przed głodem. Razem z matką zamieszkały w Tucholi.

Po maturze zdanej w tucholskim liceum ukończyła Akademię Ekonomiczną w Poznaniu, ale to teatr stał się prawdziwą miłością Jej życia. Zadebiutowała w 1955 r. na deskach Teatru im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze rolą Zofii w sztuce J. Lutowskiego 10„Ostry dyżur” w reżyserii J. Witkowskiego. W tym teatrze spędziła sześć lat, grając wspaniałe role (Mirra w „Achillesie i pannach”, Ksantypa w „Obronie Ksantypy”, Diana w „Fantazym” czy Kaśka w „Szkole żon”). W 1962 r. zagościła na dwa sezony w Państwowym Teatrze im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, skąd w 1964 r. przeniosła się do Lublina. Tu, w Państwowym Teatrze im. Juliusza Osterwy, rozpoczął się dla Niej złoty okres.

Dwukrotnie otrzymała Złotą Maskę: w 1965 r. za rolę Elizy w „Aktorze” C. Norwida oraz w 1971/72r. za wysokie osiągnięcia artystyczne. W 1979 r. została odznaczona Srebrnym, a w 1989  Złotym Krzyżem Zasługi. W 1976 r otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony dla Lubelszczyzny”. W 1984r. uhonorowano Ją Złotym Medalem „Zasłużony dla Lubelszczyzny”, w 1996 r. – nagrodą Wojewody Lubelskiego, a w 2001 r. nagrodą kulturalną za szczególne osiągnięcia w twórczości artystycznej.

W pamięci widzów zapisały się między innymi takie role zagrane w lubelskim teatrze, jak: Podstolina w „Zemście” 18(reż. K. Braun), Pilar w „Komu bije dzwon” (reż. L. Zamkow), Orgonowa w „Damach i huzarach” (reż. J. Rakowiecki), Gertruda w „Hamlecie” (reż. I. Babel), Czepcowa w „Weselu” (reż. I. Gogolewski). Zagrała też w serialu „Pogranicze w ogniu”, w filmie „Zakole” oraz w sztukach w teatrze telewizyjnym. Przyjaźniła się z wieloma znamienitymi ludźmi teatru. Zmarła 9 stycznia 2015 r. w Lublinie.

Spoczęła na tucholskim cmentarzu. Tak jak chciała – wróciła w rodzinne strony.

________________________

(Maria Ollick na podstawie wspomnień Grażyny  Jakubeckiej    aktorki Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie)

****************

Spotkanie odbędzie się 9 czerwca br. (czwartek) o godz. 11.00 w Książnicy Tucholskiej w Tucholi przy ul. Pocztowej 7b.

Organizatorzy:

  • Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Tucholi im. Aleksandra Janty–Połczyńskiego
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi

******************

Serdecznie zapraszamy naszych widzów i czytelników!

__________________________

(red.)

Mat. nadesłane.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook