18 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Lekcja patriotyzmu była pełną wzruszeń i emocji

2 min read

Niepodległość jest kobietą” pod takim tytułem odbyła się w środę( 18.12. ) lekcja historii regionalnej, która była kolejnym etapem i zarazem podsumowaniem  projektu „U podstaw praca ludzi ubogaca” .

Jego głównym celem była edukacja historyczna i kulturowa poprzez upowszechnienie historii i tradycji regionu, wartości patriotycznych, inspirowanie wspólnych działań, budowanie aktywności obywatelskiej i integrowanie lokalnej społeczności. Był on zrealizowany  przez Borowiackie Towarzystwo Kultury i Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych im. Leona Janty-Połczyńskiego w Tucholi jako zadanie  publiczne  i współfinansowany  przez  Powiat  Tucholski. Frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów lekcji.  Sala Książnicy Tuchols kiej wypełniona była po brzegi! Lekcja przebiegała w myśl pedagogicznej zasady – „od ogółu do szczegółu”.

W temat wprowadził ciekawy referat o roli kobiet w odzyskiwaniu niepodległości przez Polskę, który  przedstawiła Arleta Brygman. Następnie młodzież w pięknej, secesyjnej scenografii zaprezentowała scenkę, w której głównymi bohaterkami były  Maria Janta – Połczyńska, Zofia Karasiewicz, Helena Pryllowa i Wanda Szuman – lokalne  bohaterki Najdłuższej Wojny Nowoczesnej Europy, które wykonując „pracę u podstaw”,  walczyły o powrót Tucholi i powiatu  do Macierzy. Referat i scenkę bogato ilustrowały prezentacje multimedialne. Lekcję zakończyła się inscenizacja „Szopki”,  która wprowadziła uczestników lekcji   w świąteczny, magiczny czas za sprawą  gry aktorów i śpiewie kolęd przy radosnym wtórze publiczności. Autorką tekstów (scenariusza ) jest Maria Janta  –  Połczyńska, która  po raz pierwszy „Szopkę ” wystawiła  w Wysokiej Polnej, 117 lat temu, w 1902 r. dla rodzin robotników folwarcznych, a aktorami były ich dzieci, którym  udzielała lekcji języka polskiego i  historii. W treści  zawarła przesłanie do odbiorców –„ W Tym, na którego czeka świat, który nadchodzi dla odkupienia i zbawienia,  kryje się  to, do czego tęsknili wówczas Polacy – wolność i niepodległość”.

Finałem inscenizacji „Szopki” ,przy gromkich brawach,  było podsumowane projektu, które na scenie pokazało ogrom (c.50 ) jego uczestników w pięknych kostiumach. Wraz z młodzieżą w projekt zaangażowani byli nauczyciele: Ewa Domeracka, Arleta Brygman, Aleksandra  Weyna – Grabowska, Aleksandra Kamińska, Dariusz Krygowski i Tadeusz  Pluschke pod bacznym okiem dyrektora szkoły  Ireneusza Wesołowskiego. Autorką i koordynatorką projektu była Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury, która lekcję poprowadziła.


(red.)

Maria Ollick

Mat. nadesłane.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook