30 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

LIPIEC – UROKLIWY, CIEPŁY, WAKACYJNY. ISTNE SZALEŃSTWO BARW, ZAPACHÓW, ŻYCIA

3 min read

Lipiec, w staropolskim języku zwany – lipień – nazwę swą zawdzięcza lipom, które w tym miesiącu obficie kwitną, upajając swym zapachem nawet najbardziej wybredne nosy, jak również od podbierania pszczołom miodu z barci.

Wsłuchajmy się w rytm tego pięknego miesiąca.

Oprócz tego, że jest najcieplejszym miesiącem w roku, charakteryzuje się dużą ilością opadów, a co za tym idzie znaczną wilgotnością powietrza. Lipiec jest jeszcze miesiącem masowego kwitnienia.

Kwitną drzewa, krzewy i liczne rośliny zielne, szczególnie rośliny wodne i nadwodne. Dużo kwiatów występuje w ogrodach. Dojrzewają owoce wielu roślin.

W świecie zwierzęcym wre najbujniejsze życie, zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Trwają jeszcze gody licznych owadów i innych bezkręgowców. Owady fruwające występują w ogromnych ilościach we wszystkich środowiskach.

W lipcu kończą się truskawki, masowo dojrzewają porzeczki i agrest, maliny, czereśnie i wiśnie, zaczynają się śliwki renklody i najwcześniejsze gruszki oraz jabłka papierówki.

W tym miesiącu obserwuje się największe nasilenie motyli. Większość z nich to szkodniki, jak kuprówka rudnica, pierścienica nadrzewka, brudnica nieparka, bielinki i inne.

Wśród ptaków kończy się okres lęgowy. Mniejsze ptaki wyprowadzają już nawet drugi raz pisklęta. Obserwuje się je teraz na drzewach owocowych, gdzie dojrzewają właśnie wiśnie.
Ciągle słyszy się śpiew ptaków, ale głównie o świcie i pod wieczór. Jednak nasilenie śpiewu zmniejszyło się.

Śpiewa kulczyk, ptak pochodzący z południa i niewrażliwy na ciepło. W ogrodach rozlega się także donośny śpiew zaganiacza, który szybko powtarza te same motywy, jakby kogoś przedrzeźniał. Częstym gościem jest wilga, która nieraz zakłada gniazda na starych, wysokich drzewach owocowych. Jej piękny śpiew rozbrzmiewa daleko. W ciepłe wieczory i noce często rozlega się piskliwy głos pójdźki (jest to sowa). Jej nazwa pochodzi od głównego tonu, który brzmi jak „pójdź”.

W lipcu na polach praca wre. Rozpoczynają się przecież żniwa, zwykle w połowie miesiąca. Zwykle pierwszy schodzi z pola rzepak ozimy i zaraz po nich żyto, nieco później pszenica. Na polach przybywa coraz to więcej mendli.

Zaczyna kwitnąć gryka, na której białe kwiaty utrzymują się jeszcze przez cały sierpień. Zaczynają też kwitnąć późne ziemniaki.

W środowisku wodnym i nad brzegami jezior, rzek kwitnie w lipcu ogromna większość roślin. Zaczyna kwitnąć trzcina pospolita. Wszędzie widać duże wiechy, kłosy, pałki wśród najwyższych szuwarów. Pojawiają się również wielkie kiście nadwodnych szczawi. Pod wodą kwitnie nadal rogatek szorstki i zaczyna kwitnąć przęstka pospolita.

Lipiec to raj dla wędkarzy. Letnie noce i ranki są wymarzone dla połowu. Letni, ciepły wietrzyk, woda, wędka. Na nią można złowić w lipcu głównie karasie, karpie, leszcze, sumy, węgorze i wzdręgi.

Lipcowy las nie obfituje już w kwiaty. Ale oferuje nam piękny zapach, świeże powietrze i owoce. W upalne dni bór sosnowy z daleka daje znać o sobie silną wonią żywiczną.

Las liściasty staje się w lipcu mroczny, gdyż liście tworzą gęsty parasol. Las daje nam w darze jagody, maliny, poziomki.

W lipcu można znaleźć owocniki większości pospolitszych grzybów jadalnych i trujących. Mimo to lipiec nie jest jeszcze porą najobfitszego występowania grzybów. Pod koniec tego miesiąca zaczynają ukazywać się maślaki i rydze. Podczas upałów lipcowych las nieco cichnie. Roją się natomiast motyle. W żadnym innym miesiącu roku nie spotykamy ich w lesie tyle co w lipcu. Na nasłonecznionych polanach leśnych pełno najpiękniejszych naszych gatunków, jak paź królowej, rusałka pawik, rusałka wierzbowiec, cytrynek i wiele innych. Charakterystycznym zjawiskiem ciepłych wieczorów letnich, już od czerwca, są loty nietoperzy.

Właśnie teraz, latem mamy okazję częściej obcować z przyrodą i podziwiać jej uroki. Piękno jest wszędzie, wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć i chcieć je dostrzec.

 Agnieszka Krizel

Fot. autorka

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook