14 kwietnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

„Literacka Kuźnia” po raz drugi w Tucholi

2 min read

 

 

Już wkrótce w Restauracji „Kuźnia”, za Urzędem Miejskim w Tucholi, odbędzie się drugie spotkanie z poetami i poezją Borów Tucholskich pt. „Literacka Kuźnia”. Projekt jest realizowany pod patronatem Burmistrza Tucholi i finansowany ze środków gminy Tuchola.
W spotkaniu udział wziąć może każdy. Wstęp wolny.


Program:

  • Wieczór z gwiazdami:

            – wieczór autorski warszawskiej poetki Doroty Ryst
            – występ muzyczny uczennicy „Nowodworka” – Agaty Ostrowickiej

  • „Różyczka” – konkurs na najlepszy wiersz wieczoru
  • Warsztaty literackie – indywidualne rozmowy o tworzeniu i istocie wiersza.

DOROTA RYST – absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Mieszka w Warszawie. Od roku 1996 bierze czynny udział w życiu literackim. Od 1997 zdobywa nagrody w ogólnopolskich konkursach poetyckich (w sumie blisko 100 nagród i wyróżnień). Wydała 4 autorskie tomiki poezji – „Odmiana przez przypadki” (1999), „Widoczki. Wiersze bezwstydne” (2005) i „Czasunek” (2009) i „Punkty przecięcia” (2011). Jej twórczość była publikowana w licznych almanachach, antologiach i czasopismach literackich. Jest jednym z założycieli Stowarzyszenia Salon Literacki zajmującego się popularyzacją i promocją polskiej poezji, w stowarzyszeniu pełni obecnie funkcję zastępcy prezesa.

Prowadziła warsztaty poetyckie dla dorosłych i młodzieży oraz lekcje poetyckie w szkołach w różnych miastach. Często występuje na spotkaniach autorskich, a także organizuje i prowadzi wieczory innych autorów. Jest jednym z pomysłodawców i organizatorów (wraz ze Sławomirem Płatkiem) Warsztatów Poetyckich „Pomost”, których odbyło się już pięć edycji (pierwsza w 2009 r.) w Turowie (gmina Miastko), a które zwieńczone zostały tomikami powarsztatowym i spotkaniami, które je promowały. W kolejnych latach planowane są następne edycje (a także stopnie) warsztatów. Prowadziła również w warsztaty literackie w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, w Kobylnikach (w ramach XXV Ogólnopolskich Spotkaniach Pokoleń) i inne.

Od 2002 roku bierze udział w pracach jury Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Praska Przystań Słowa”, była też jurorem w innych ogólnopolskich konkursach i licznych turniejach jednego wiersza, zarówno o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim. Jest redaktorem 6 almanachów „Praska Przystań Słowa”, 5 almanachów „Pomost”, „Praskiego Almanachu Literackiego” oraz 8 autorskich tomików z Serii Wydawniczej Salonu Literackiego. W latach 2008 – 2011 w redakcji Magazynu Internetowego Literaci.eu (oficjalnego portalu Związku Literatów Polskich) była odpowiedzialna za działy publikacji i patronatów. Od września 2010 r. jest redaktorem naczelnym portalu „Salon Literacki”. Obecnie kończy pracę nad unikatowym „Przewodnikiem Literackim po Warszawie i Mazowszu” (projekt ten został wyróżniony w konkursie Mazowiecka Akademia Książki), w planach ma podobne publikacje dotyczące innych regionów kraju.

__________________

(red.)

Źródło: tuchola.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook