25 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

„ŁOWIECKI TESTAMENT” – SEANS FILMOWY W TUCHOLSKIM TECHNIKUM LEŚNYM (info i filmowa relacja z projekcji w Piotrkowie Trybunalskim)

2 min read

Bez tytułu

Dokładnie za 30 minut (16:30) rozpocznie się w auli Technikum Leśniego w Tucholi niezwykły seans filmowy.


ŁOWIECKI TESTAMENT, to godzinny film opowiadający o życiu, pracy i pasji Krzysztofa Grabałowskiego, który wywarł bardzo duże wrażenie na widzach  kilku miast, teraz możemy obejrzeć go w Tucholi.  To  poruszające do łez memento dla myśliwych, dla których polowanie to pasja i wielka przygoda. Pokazuje wspomnienia leśnika-myśliwego, którego miłość do lasu i łowiectwa jest wpisana w historię jego życia.

Ta oparta na faktach historia jest retrospekcją przygód z łowiectwem i leśnictwem Krzysztofa Grabałowskiego, wieloletniego leśniczego w Nadleśnictwie Spała. Zaczyna się już w 1942 r., gdy mały Krzysztof uczestnicy w pierwszym polowaniu jako naganiacz.

Swoją pierwszą strzelbę – kurkówkę bohater nabywa w Technikum w Rogozińcu, gdzie poluje w przyszkolnym Kole Łowieckim. „Kupiłbym ją od samego diabła, bo tak chciałem mieć własną strzelbę; gdy znalazła się w moich rękach, to była radość nie do opisania, większa nawet niż zdanie matury, spełniły się moje największe marzenia” – wspomina bohater.

Film zaczyna się i kończy zimą, ujmując wszystkie aspekty hodowli zwierzyny i polowań. Pokazuje też kulturę łowiecką, etykę, wartość i znaczenie gwary łowieckiej. Ten obraz dowodzi też, że myślistwo daje szansę zobaczenia pięknych scen: rykowiska, walki jeleni, polowania wilków, scen, które oglądają nieliczni.

„Myślistwo to nie sport ani wyścig, kto pierwszy, kto lepszy”, ale magia, wielka pasja i życiowa przygoda, która towarzyszy bohaterowi przez ponad sześćdziesiąt lat życia, ucząc wrażliwości i pokory.

„Łowiecki testament” powstał z okazji 90-lecia Polskiego Związku Łowieckiego, a miał premierę w Telewizji Piotrków. Zgłoszono go też w tegorocznym wydaniu „Roku Myśliwca” do ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez PZŁ.

Jego autorami są Paweł Kowalski, leśnik z Nadleśnictwa Piotrków, oraz Piotr Makowiec grafik komputerowy. Obaj wcześniej stworzyli razem  „Zwierzątkowo” – przyrodniczy program edukacyjny dla dzieci.

 

(red.)

Żródła:

http://www.lasy.gov.pl

YT piotrkowTV

 

 

 

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook