5 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Lubiewo: Arboryści porządkują lubiewski cmentarz

1 min read

Od poniedziałku trwa wycinka schorowanych drzew na lubiewskim cmentarzu, tę odpowiedzialną i wyjątkowo niebezpieczną pracę powierzono arborystom.

Kim są arboryści? Zajrzyjmy do encyklopedii.

Arborysta w terminologii angielskiej nazywany jest również „chirurgiem drzew” (ang. tree surgeon) – to zawód polegający na pielęgnacji drzew metodą alpinistyczną, bez użycia ciężkiego sprzętu. W odróżnieniu od leśnika arborysta zajmuje się pojedynczymi drzewami, a nie całymi kompleksami leśnymi.

Lubiewski cmentarz charakteryzuje się tym, że na jego terenie kwatery zmarłych są usytuowane blisko siebie w cieniu wielkich drzew. To właśnie z nimi są problemy. Dwa z nich umierają i stały się zbyt niebezpieczne. Zdecydowano o tym, że zostaną wycięte. Niestety, ich usytuowanie uniemożliwia pracę jakichkolwiek wysięgników. Postanowiono skorzystać z pomocy ARBORYSTÓW. To nic nowego, z usług osób tej specjalności korzystała również Tuchola, sprawdzili się, to perfekcjoniści. W ogólnym rachunku ekonomicznym przedsięwzięcie ma sens, prócz tego uniknąć w ten sposób można uszkodzeń nagrobków jak i koron innych drzew. Takie straty są nieuniknione, kiedy podobne prace wykonuje się przy pomocy ciężkiego sprzętu. Koszty tej pracy poniosła miejscowa rada parafialna, Stowarzyszenie  Rozwoju Gminy Lubiewo „BORY” i inni.

__________________

(red.)

Dziękujemy za materiał filmowy.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook