3 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Lubiewo. WARSZTATY pn. „Przyzagrodowy chów gęsi alternatywą dla małych gospodarstw”.

2 min read

Do Lubiewa przybyli prelegenci z Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi, którzy w partnerstwie z Lokalną Grupą Działania „Północne Mazowsze”, Stowarzyszeniem NASZA KRAJNA, Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Krajna nad Notecią oraz Telewizją Polską SA Oddział Terenowy w Bydgoszczy, realizują projekt pn. Przyzagrodowy chów gęsi alternatywą dla małych gospodarstw.

Projekt skierowany jest łącznie do 480 osób w województwach kujawsko – pomorskim, mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim i ma na celu aktywizację niezatrudnionych mieszkańców obszarów wiejskich, poprzez podjęcie działalności ukierunkowanej na chów gęsi, połączonej z działalnością w ramach rolniczego handlu detalicznego. Przeszkolenie w okresie realizacji operacji grupy docelowej, jest sposobem na uniknięcie wykluczenia społecznego, zdobycie specjalistycznej wiedzy nt. przetwórstwa i sprzedaży gęsiny w ramach rolniczego handlu detalicznego.

Szkolenia składają się z następujących bloków tematycznych

•    Chów gęsi systemem przyzagrodowym,
•    Przetwórstwo produktów z gęsi,
•    Rolniczy handel detaliczny szansą na  legalną sprzedaż produktów przetworzonych.

Efektem warsztatów jest  podniesienie poziomu wiedzy z zakresu przyzagrodowego chowu gęsi, przetwórstwa i sprzedaży gęsiny w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz budowania współpracy, stanie się ona podstawą do rozbudowy rynku przetwórstwa lokalnego, skróceniem łańcucha dostaw żywności od producenta do konsumenta, jak również tworzeniem zapotrzebowania na żywność zdrową, ze znanego źródła.

Spodziewanymi efektami długofalowymi niniejszej operacji są:

a) zwiększenie ilości podmiotów działających w ramach RHD;
b) zawiązywanie się współpracy pomiędzy podmiotami działającymi na rynku przetwórstwa lokalnego;
c) zwiększenie popytu na żywność produkowaną lokalnie (zwłaszcza wyroby z gęsiny).

W gościnnych progach lubiewskiego domu kultury gości przywitała wójt gminy Lubiewo, p. Joanna Jastak, która dokonała również ich prezentacji. Publiczność stanowiły przedstawicielki jedenastu kół gospodyń. Prócz informacji i szkolenia, znalazł się również czas na degustację. Jak się okazuje, do wyrobów z polskiej gęsi doskonale pasuje biało wino, nawet półsłodkie, zadbał o to były wójt gm. Lubiewo, p. Michał Skałecki.

Przygotowaliśmy obszerną relację z tego wydarzenia.


(red.)

Na pdst. polskabialages.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook