8 maja 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Ludzie z pasją – MAŁGORZATA OBUCHOWSKA

3 min read

„Cztery pory roku nad Głęboczkiem”, „Moje miasto, moja rodzina i…”, tomik wierszy Barbary Kasicy – Kołomyjskiej „Tańcząc na wierzchołkach drzew”, w którym znalazły się Jej ilustracje, wreszcie dzisiaj – „Spostrzeżenia” – wernisaż wystawy rysunku, słowem twórczości Małgorzaty Obuchowskiej kolejna odsłona.

Na co dzień związana jest z parafią pw. Bożego Ciała w Tucholi, w wolnych chwilach bez reszty poświęca się swojej największej pasji – malarstwu i rysunkowi. Niezwykle skromna, małomówna, nawet skryta, wyrazem stanu ducha, są jej prace, zastępujące tysiąc wypowiedzianych słów.

Kolejny już raz Miejska Biblioteka Publiczna w Tucholi stała się centrum wystawienniczym sztuki i to, jakiej! „Panie z biblioteki”, to chyba najbardziej krzywdzące określenie, bardziej trafionym byłoby…, o, tak, One są lokalnymi mecenasami sztuki, od wielu lat gigantycznym  nakładem pracy, często kosztem prywatnego czasu, umożliwiają szerokiej publiczności dostęp do sztuki, która w potoku codzienności, być może ukryta zostałaby w czeluściach szaf

i  szuflad na zawsze.

 

Dzisiejszy wernisaż pani Małgorzaty Obuchowskiej, to  uczta dla oka, nic w tym dziwnego, że przybyło tak wiele osób. Byli przyjaciele, rodzina, znajomi, miłośnicy Jej talentu. Jak zawsze, rodzinna atmosfera w bibliotece, dziesiątki gratulacji i życzeń, przemowy, naręcza kwiatów, to zaledwie wstęp do uczty głównej, którą bez wątpienia była możliwość obejrzenia prac artystki.

 

Tuchola powoli, acz zdecydowanie, ugruntowuje swoją pozycję, jako miasto malarzy, rysowników, grafików, rzeźbiarzy, poetów i pisarzy. Mnogość wystaw w Naszym mieście zadziwi największego sceptyka. Co ważne, obcujemy z warsztatem nie początkujących artystów, a całkowicie rozwiniętych, jednak ciągle dążących do doskonałości.

 

Z wielką uwagą obejrzeliśmy prace Pani Małgosi, od większości z nich emanuje niezwykły spokój, są i takie, które budzą emocje, jednak bez wątpienia są one dalekie od skrajności. To bardziej fascynacja postacią lub chęć utrwalenia konkretnej osoby na zawsze. Artystka dba o szczegóły, zwłaszcza w pejzażu, owszem, do pewnego stopnia możemy mówić o przypadkowości kreski, w odniesieniu do rysunku, jednak w całości, każde z dzieł zdaje się być zgrabnie zmontowaną kompozycją. Prace w ołówku są specyficznymi, pozorny szkic, staje się pełnowartościowym dziełem w odbiorze, równym każdemu innemu, wykonanemu w dowolną techniką.

 

Malarka jest zafascynowana akwarelą, zastanawia wręcz fotograficzne odtworzenie szczegółów w tak skomplikowanej kompozycji, gdzie w głównym planie widoczna jest twarz, a właściwie jej specyfika rysów. Precyzja w akwareli? Jak najbardziej, artystka wypracowała swój styl, jednak na tym nie koniec, ciągle eksperymentuje, z pewnością kolejna wystawa może być dla odbiorcy wielką niespodzianką.

 

Pomimo dobrego wyboru miejsca ekspozycji kolekcji „Spostrzeżenia”, zabrakło niezwykle ważnego elementu – oświetlenia. Prace Marzeny Obuchowskiej wymagają światła – tła, nie sztucznego, a zdecydowanie słonecznego, być może powinny być udostępnione publiczności na wolnym powietrzu?

 

TOKiS dołącza się do gratulacji, to jest wystawa godna uwagi, zachęcamy mieszkańców Tucholi do odwiedzin, właśnie teraz, Nasza Biblioteka stała się przez chwilę centrum sztuki przez wielkie „S”, my możemy być jej wiernymi odbiorcami.

 

Spróbujemy?

 

 

Mariusz R.Fryckowski

 

Materiał z wystawy został zarejestrowany, już wkrótce opublikujemy filmową relację z wernisażu!

 

A teraz…

 

…zapraszamy do naszej galerii fotografii – KLIK

 

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook