26 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Maxim Kantor w Polsce? Wielki projekt TOKiS – PRESS zrealizowało Muzeum Narodowe w Gdańsku!

2 min read

Ten pomysł narodził się spontanicznie kilka miesięcy temu. Pozostajemy pod wielkim wpływem twórczości wybitnego, światowej sławy artysty, kompletnie nieznanego w Polsce – Maxima Kantora.

Pomysłem zaraziliśmy kilka bardzo ważnych instytucji oraz polityka wysokiego szczebla. Odzew jest nadspodziewanie pozytywny, jednak bez pomocy naszego lokalnego mecenasa sztuki, pana senatora Andrzeja Kobiaka niczego byśmy nie zdziałali. Jednak najwyższe słowa uznania należą się naszemu koledze – Włodkowi Malinowskiemu, który poprzez osobiste kontakty z artystą, zaaranżował całość.  Maxim Kantor wyraził chęć przyjazdu do Polski i wystawienia swoich wyjątkowych prac. Pozostała wyłącznie kwestia formalna – miejsce, gdzie wystawa mogłaby zaistnieć. Ostatecznie zdecydowaliśmy, że najlepszym z możliwych będzie Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Niestety, wszystko się zmieniło i prace ostatecznie trafiły do Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów) Cystersów 18, 80-830 Gdańsk – Oliwa.*

Panie, panowie, wielomiesięczne przygotowania zakończyły się, ich efektem będzie wspaniała konferencja i wystawa prac, która dzięki największym mediom, odbije się po POLSCE szerokim echem, już w najbliższy weekend.

maxim-kantor-zaproszenie-pl-kopia

Zapraszamy gorąco na otwarcie wystawy Maksima Kantora oraz na Konferencję w Europejskim Centrum Solidarności „Demokracja Wyzwaniem Naszych Czasów”. Udział wezmą zaproszeni przez Maksima Kantora bardzo interesujący uczestnicy jak np. Anton Shekhovtsov z Legatum Institute, Andrei Desnitski Biblista i wybitny tłumacz, Stephen Whitefield dziekan politologii Oksfordu doradca premierów Wielkiej Brytanii i specjalista od spraw wschodnich, czy też Malise Ruthven wybitny znawca kultury Islamu.

Kim jest Maxim Kantor? Rosjaninem na obczyźnie, o wyjątkowych poglądach, które stawiają go w szeregu ludzi, którzy nie akceptują przemocy pod każdą szerokością geograficzną. Jego dość specyficzne poglądy nie przysporzyły mu dobrej prasy w kręgach rządowych jego własnego kraju. Jednak…, nawet rosyjskie elity nie mogą zaprzeczyć wyjątkowemu talentowi artysty, który szturmem zdobywa galerie świata.

Czynimy też starania, aby artysta pojawił się również w Tucholi. Trzymajcie kciuki, taka okazja trafia się niezwykle rzadko.

_____________

(red.)

*pierwotnie istniał zamiar, aby wystawa odbyła się w ECS, niestety, stało się inaczej. Nowe miejsce jest równie godne, a dyrekcji i współpracownikom Muzeum Narodowego w Gdańsku należą się wielkie brawa.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook