27 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Maksim Kantor w Polsce? Wielki projekt TOKiS – PRESS

2 min read

Ten pomysł narodził się spontanicznie kilka miesięcy temu. Pozostajemy pod wielkim wpływem twórczości wybitnego, światowej sławy artysty, kompletnie nieznanego w Polsce – Maksima Kantora.

Pomysłem zaraziliśmy kilka bardzo ważnych instytucji oraz polityka wysokiego szczebla. Odzew jest nadspodziewanie pozytywny, jednak bez pomocy naszego lokalnego mecenasa sztuki, pana senatora Andrzeja Kobiaka niczego byśmy nie zdziałali. Artysta wyraził chęć przyjazdu do Polski i wystawienia swoich wyjątkowych prac. Pozostała wyłącznie kwestia formalna – miejsce, gdzie wystawa mogłaby zaistnieć. Ostatecznie zdecydowaliśmy, że najlepszym z możliwych będzie Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Niestety, nie doszliśmy ostatecznie do porozumienia. Spotkanie z panem senatorem Kobiakiem i jego przychylność, zaowocowałay zmianą planów wystawienniczych. Doszliśmy do wniosku, że równie dobrym miejscem ( ze względu na odległość również od i do Tucholi) będzie Bydgoszcz. Ciągle otwartą kwestią jest miejsce, gdzie gigantyczne dzieła można będzie w sposób odpowiedni wyeksponować i zabezpieczyć. Nasz wspólny pomysł krąży wokół budynku bydgoskiej opery, ale ostateczny głos należał będzie do pana prezydenta Bydgoszczy.

Jesteśmy  optymistami, niestety, obliguje nas nasz największy wróg – czas, który nieubłaganie upływa, a to łączy się z problemami zgrania dyspozycyjności artysty z urzędniczymi procedurami, które w tak poważnych zagadnieniach trzeba jakoś przetrzymać.

Jeżeli nasz projekt się uda, zyska na tym cały region, promocja poprzez sztukę nie ma sobie równych, to gra warta zachodu i szczerze w to wierzymy.

Kim jest Maksim Kantor? Rosjaninem na obczyźnie, o wyjątkowych poglądach, które stawiają go w szeregu ludzi, którzy nie akceptują przemocy pod każdą szerokością geograficzną. Jego dość specyficzne poglądy nie przysporzyły mu dobrej prasy w kręgach rządowych jego własnego kraju. Jednak…, nawet rosyjskie elity nie mogą zaprzeczyć wyjątkowemu talentowi artysty, który szturmem zdobywa galerie świata.

Maxim Kantor urodził się w Moskwie w 1957 roku. Jest artystą, pisarzem, eseistą i komentatorem społecznym i filozofem. Mieszkał i mieszka w Moskwie oraz w wielu krajach europejskich.

Od lat pozostaje pod wpływem takich znakomitości jak: Michał Anioł , Mantegna , Goya i Petrov Vodkin. 

Więcej szczegółów odnajdziemy w jego notce biograficznej, którą odnajdziemy bez trudu TUTAJ 

Trzymajcie kciuki za powodzenie tego przedsięwzięcia, ponieważ chcemy je odrobinę zmodyfikować w powiązaniu z Tucholą do której chcielibyśmy choć na chwilę zaprosić wyjątkowego gościa.

____________________

(red.)

Fot. www.interpretermag.com

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook