27 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Malarstwo Edmunda Gunscha – wystawa godna uwagi już wkrótce!

2 min read

Edward Gunsch urodził się w  1941 r. w Sępólnie Krajeńskim. W latach sześćdziesiątych studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku u prof. Stanisława Teisseyre oraz prof. Jacka Żuławskiego.

CAM01064

W 1981 r. zamieszkał w Berlinie a w 1982 r. rozpoczął kolejne studia artystyczne, tym razem w Paryżu. W roku 1986 powrócił do Berlina, gdzie mieszkał i tworzył do końca życia. Prace artysty były prezentowane na wielu wystawach w Polsce, Niemczech, Węgrzech, Bułgarii, Litwie i  Francji.

Edmund Gunsch był artystą wszechstronnym. Zajmował się malarstwem, grafiką, rysunkiem, kolażem i rzeźbą. Stosował tradycyjne farby olejne, akryl i akwarelę, ale używał też farb do malowania… podwozi samochodowych. Jego rysunki powstają za pomocą tuszu, kredki, piórka, pędzla, ołówka i długopisu. Grafiki uwidaczniają abstrakcyjne i surrealistyczne kompozycje wykonane techniką mieszaną. Kolaże zawierają z reguły wmontowane rysunki otoczone geometrycznymi formami i są pokryte zalakierowaną folią. Rzeźby natomiast powstają z połączenia drewna ze szkłem, bądź metalem szlachetnym, często ich częścią są też zapalone świeczki.

Częstym motywem jego twórczości są, wciąż powracające, pejzaże, natura i miasto, pełne niezwykłych szczegółów. Nadawał nowy, indywidualny wyraz nawet tematom „oklepanym”. Na przykład malował akwarelą i rysował kredką bukiety kwiatów w wazonach, potraktowane czasem impresjonistycznie, czasem zaś jak witraż obrysowane mocnym ekspresjonistycznym konturem. Ważnym motywem jest człowiek, jego uczucia i stany psychiczne, w tym i on sam. Nie stronił też od abstrakcji i eksperymentu.

Artysta zmarł 25 października 2013 roku, a my możemy podziwiać jego prace już 15 stycznia o godzinie 17:00 w Muzeum Borów Tucholskich – ul. Podgóna 3, oczywiście  w Tucholi

__________________

(red.)

Mat. http://polonia-viva.eu/

Fot. www.2001-ev.de

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook