26 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Mamy precedens w sprawie dekomunizacji ulic!

2 min read

Pobliskie Koronowo nie musi zmieniać nazw ulic, ani przyjmować kolejnej uchwały ws. dekomunizacji ich nazw. W środę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy orzekł, że uchwała koronowskich radnych, zmieniająca ulice: Plac Zwycięstwa, Zawadzkiego i Krasickiego na Plac Zwycięstwa, Zawadzkiego i Krasickiego precyzyjnie uzasadnia zmiany i jest zgodna z prawem!

Podobny problem mamy w Tucholi, dotyczy ulicy 15 Lutego i Placu Wolności. Pomimo starannego uzasadnienia nazw w odniesieniu do innych historycznych wydarzeń, pisowskie władze wojewódzkie i IPN-owskie powiedziały „veto”. Wszelkie argumenty burmistrza Tucholi i mieszkańców rozbiły się o betonową ścianę pojmowania rzeczywistości, przez urzędników.

Jeżeli udało się mieszkańcom Koronowa, to dlaczego miałoby być inaczej z przypadku Tucholi?

W sierpniu Instytut Pamięci Narodowej wskazał gminom w całej Polsce 943 ulice, które powinny zmienić swoich patronów. W przypadku Koronowa zdekomunizowane miały być ulice: Krasickiego, Kasprzaka, Nowotki, Sawickiej, Zawadzkiego i Plac Zwycięstwa. Według listy IPN-u, Jan Krasicki był sowieckim agitatorem i aktywnie propagował kult Stalina, natomiast Aleksander Zawadzki  „to działacz stalinowski, który jako wicepremier komunistycznego rządu był współodpowiedzialny za zbrodnicze metody sprawowania władzy”.
Burmistrz Koronowa nie zasypywał gruszek w popiele i ogłosił społeczne konsultacje. 31 maja koronowscy radni przyjęli uchwałę, na  mocy której ulice Plac Zwycięstwa, Krasickiego i Zawadzkiego otrzymały odpowiednio nazwy: Plac Zwycięstwa, Krasickiego i Zawadzkiego.Jak uzasadnili m.in. nowa nazwa Plac Zwycięstwa upamiętnia bitwę stoczoną przez wojska polskie z wojskami Zakonu Krzyżackiego pod Koronowem 10 października 1410 roku (a nie jak poprzednio zjednoczenie PPS i PPR w PZPR). Komunistę Krasickiego zastąpili biskupem Ignacym Krasickim, a działacza Zawadzkiego – harcmistrzem, podporucznikiem AK Tadeuszem Zawadzkim i po kłopocie.

W Tucholi było podobnie, bez trudu odnaleźliśmy inne wydarzenia, które miały miejsce 15 lutego, rozwiązano też problem z Placem Wolności, teraz czekamy na decyzje sądu. Czy Temida orzeknie podobnie, jak w Koronowie? Nie ma wyjścia, szach i mat w pierwszym posunięciu.


(mrf.)

Na podstawie polsatnews.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook