25 października 2020

Mapa migracji zwierząt w naszym regionie – jesteś kierowcą? Lepiej zwolnij!!!

3 min read

Sprawdź mapę, uważaj na znaki i zwolnij. To przepis na zminimalizowanie ryzyka kolizji ze zwierzyną leśną. Z końcem lata i jesienią dochodzi do największej liczby takich zdarzeń.

Kliknij aby powiększyć

– Zależy nam na tym, by nasze drogi były bezpieczne – mówi dyrektor ZDW w Bydgoszczy, Mirosław Kielnik. – W związku z tym w ciągu ostatnich dwóch lat zweryfikowaliśmy oznakowanie ostrzegające o szlakach migracji zwierząt. Współpracowaliśmy z leśnictwami oraz kołami łowieckimi. Teraz na naszej stronie internetowej zamieszczamy jeszcze dodatkową mapę dróg z naniesionymi szlakami migracji zwierząt. Przed wyjazdem w dłuższą trasę warto chociaż zapoznać się z takim opracowaniem. Na drodze natomiast należy zwracać uwagę na znaki pionowe. Znak A-18b powinien skłaniać do wolniejszej jazdy oraz większej ostrożności, szczególnie o zmierzchu.

Na drogach województwa kujawsko-pomorskiego trzeba liczyć się między innymi z wtargnięciem saren, dzików, a także łosi. Kolizje z tymi gatunkami skutkują największymi uszkodzeniami pojazdów.

– Spotykamy się z sytuacjami, że kierowcy zgłaszają nam szkody z udziałem zwierzyny leśnej na nieoznakowanych odcinkach. Jednak nie jest to podstawa do wypłaty odszkodowania przez ubezpieczycieli.  Zarządca drogi nie ma obowiązku ustawiania tych znaków w przypadku sporadycznego pojawiania się zwierząt leśnych na drogach publicznych. W czasie podróży zawsze należy liczyć się z tym, że zwierzyna może wtargnąć też na nieoznakowany odcinek drogi – dodaje Mirosław Kielnik.

Mapa z naniesionymi szlakami migracji zwierząt dostępna jest na stronie www.zdw-bydgoszcz.pl w zakładce „Serwis dla kierowców”. Od 2012 roku do połowy 2014 roku na drogach wojewódzkich odnotowano 83 zdarzenia ze zwierzętami. Najwięcej szkód zgłoszono w rejonie Inowrocławia (20 zgłoszeń).

W południowo zachodniej części regionu na wtargnięcie zwierzyny leśnej na jezdnia najbardziej narażone są odcinki dróg wokół Łabiszyna i Barcina (DW nr,246, 253 251) W tym rejonie notowana jest też stosunkowo duża liczba szkód z udziałem zwierzyny leśnej. Warto też zachować szczególną ostrożność w rejonie Inowrocławia. Liczne szlaki migracji zwierząt przecinają DW nr 252 pomiędzy Inowrocławiem i Zakrzewem oraz DW nr 246 pomiędzy Gniewkowem i Dąbrową Biskupią.

Wokół Torunia szczególną ostrożność kierowcy powinni zachować na DW nr 250 przebiegającej przez zalesione tereny wokół poligonu, na ciągu DW 258 i 654 oraz DW nr 569 biegnącej w kierunku Golubia -Dobrzynia. Kilka kolizji w ostatnich latach z udziałem zwierzyny leśnej zanotowano także na DW nr 552 pomiędzy Lubiczem i Pigżą.

W Borach Tucholskich, które ciągną się prawie aż pod Bydgoszcz najwięcej szlaków migracji zwierząt występuje na drogach wojewódzkich wokół Tucholi (DW nr 237 , 240 i 241). To także rejon gdzie zanotowano stosunkowo dużo kolizji z udziałem zwierzyny leśnej.  Wokół samej Bydgoszczy wiele stwierdzonych szlaków migracji zwierząt przecina DW nr 551 w kierunku Chełmży oraz DW nr 244 otaczającej miasto od północy.

W okolicach Grudziądza i Świecia najwięcej kolizji ze zwierzyną leśną stwierdzono na DW nr 239 oraz 534 w rejonie miejscowości Okonin. Szlaki migracji przecinają przede wszystkim drogi położone po zachodniej stronie Wisły (DW nr 238, 239 i 272)

W rejonie Włocławka szlaki migracji zwierząt występują między innymi na DW 267 w kierunku Piotrkowa Kujawskiego, DW nr 268 w rejonie węzła autostradowego Włocławek Północ, oraz na DW nr 559 pomiędzy Lipnem i Kamieniem Kotowym. Ta ostatnia trasa jest między innymi szlakiem migracji łosi.

Ściągnij mapę szlaków migracji zwierząt [22 MB]


zdw-bydgoszcz.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook