pt. Maj 29th, 2020

MARATON, największe przedsięwzięcie logistyczne naszej Agencji

3 min read

Lubiewski maraton szlakiem trzech wież, czyli jedna z największych sportowych imprez roku w naszym powiecie, nie jest dla nas pierwszyzną. Zmagania zawodników z całego kraju rejestrujemy od lat, jednak w tym roku, pierwszy raz ,zastosujemy tak rozbudowane instrumentarium.

Niestety, dodatkowym problemem jest zmiana trasy biegu ze względu na prace ziemne w rejonie Lubiewa. Zaplanowaliśmy ujęcia z aż czterech kamer.

Pierwsza zamontowana będzie na naszym wozie rejestrującym i nie bez znaczenia jest to, że posiada on zawieszenie hydro-pneumatyczne, aby wytłumić drgania, a który, jak zawsze, będzie poruszał się na trasie biegu. Ta kamera będzie rejestrowała uczestników  z przodu, boku i z tyłu.

Druga kamera zamontowana na bezzałogowcu, rejestrować będzie głównie plany ogólne, ze względu na bezpieczeństwo uczestników i widzów. Aby utrzymać właściwy obraz, robot zmuszony będzie poruszać się w pewnym oddaleniu. Aby nie tracić czasu na pozwolenia przelotu nad posesjami prywatnymi, podczas próbnych przelotów, wprowadzono mapy obejmujące tereny wokół budynków gminnych. W razie nieprzewidzianych sytuacji, urządzenie samoczynnie wyląduje na terenach bezpiecznych lub w ostateczności na dachu którejś z instytucji.

Niestety, musieliśmy wziąć pod uwagę obecną aktywność słoneczną, która już spłatała nam figla, podczas rejestracji uroczystości rocznicowych w Klonowie. Ta zmienna sytuacja przeszkadza, na szczęście wszystko się normalizuje i jak informuje nas specjalna aplikacja w sobotę powinno być bezpiecznie.

Trzecia kamera, stacjonarna, obecna będzie na starcie, będzie ona rejestrowała wstęp i początek biegu.

W tłumie uczestników znajdzie się jeszcze czwarta kamera, której zadaniem będą zbliżenia, to właśnie ona będzie najbardziej wykorzystywana.

Awaryjnie, na jednym z okolicznych budynków znajdzie się jeszcze dodatkowa kamera, która będzie obsługiwana zdalnie.

Pewnym ułatwieniem dla naszej pracy będzie moment, kiedy zawodnicy wybiegną z terenu zabudowanego, wtedy będzie można pokusić się o

najlepsze ujęcia, będzie całkowita swoboda ruchu.

Każdego roku ważną jest współpraca z miejscowymi władzami i służbami. O ile policjanci są już przygotowani do naszej obecności, tak zaskakujemy ciągle strażaków – ochotników, zwłaszcza tych młodszych. Prosimy o wyrozumiałość, z taką ilością sprzętu nie można dotrzeć do celu bez pojazdów, musimy mieć miejsce z możliwością bezkolizyjnego wjazdu i wyjazdu, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo uczestników biegu i widzów. Dotychczas bywało z tym różnie.

Nasza obsługa jest oznakowana, podobnie jak oznakowane są nasze pojazdy i urządzenia. Każdy mobilny środek przekazu wyposażony jest w lampy stroboskopowe białe i czerwone oraz tablice widoczne z daleka, również dla ewentualnych gości, którzy pojawią się w powietrzu, czego wykluczyć nie można. Zgodnie z prawem, bezzałogowce znajdują się w najniżej w hierarchii statków powietrznych i w razie realnego zagrożenia muszą wylądować. Może jednak zdarzyć się, że dojdzie do spotkania z innym statkiem w powietrzu, przepisy w takiej sytuacji mówią wszystkim uczestnikom spotkania jasno: „odejść w prawo”.

Warto też przypomnieć właścicielom gołębi pocztowych, aby podczas imprezy powstrzymywali się od lotów, z bezzałogowcami nie ma żartów. Przestrzegamy również publiczność przed zbliżaniem się do dronów, to nie są zabawki.

Co widz otrzyma w zamian? Piękną relację…

Trzymajcie kciuki.


(red.)