17 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Maria Ollick Honorowym Obywatelem Gminy Tuchola

3 min read

Wyjątkowy początek miała dzisiejsza (16.12) sesja Rady Miejskiej w Tucholi. Obrady rozpoczęły się od wręczenia tytułu Honorowego Obywatela Gminy Tuchola Marii Ollick, znanej w regionie działaczce kulturalnej i regionalistce.

Maria Ollick jest prezesem Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi. To autorka wielu publikacji o kulturze i tradycjach borowiackich, inicjatorka licznych wystaw, spotkań i imprez o charakterze historyczno-kulturalnym, dzięki którym zarówno rdzenni mieszkańcy regionu, jak i przebywający tu goście poznają regionalną historię i postacie, które ją tworzyły.

Zanim uroczyście wręczono Marii Ollick zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Gminy Tuchola, głos zabrał burmistrz Tadeusz Kowalski, który podkreślił ogromną wagę przyznawanego wyróżnienia.

„Kapituła, której mam zaszczyt przewodniczyć, przyjęła taką fundamentalną zasadę, że tytuł Honorowego Obywatela Gminy Tuchola przyznaje się ludziom naprawdę wyjątkowym, ludziom nietuzinkowym, ludziom, którzy piszą historię naszego miasta, regionu najpiękniejszymi, złotymi czcionkami” – mówił burmistrz. Jak dodał, wszystko co pani Maria robiła przez ostatnie dekady na rzecz lokalnego środowiska, wymaga dużego poświęcenia i systematyczności.

„To nie jest tak, że pani Maria ma jakieś zrywy, że jeden rok pracuje mocniej, drugi słabiej. U niej jest stale ten sam poziom. Nadążyć za panią Marią jest bardzo trudno” – podkreślił burmistrz. Zaznaczył też, że potrafi ona swoim entuzjazmem i działalnością zarazić innych i robi to w odniesieniu do różnych pokoleń, począwszy od najmłodszych dzieci po młodzież, dorosłych i skończywszy na osobach skupionych wokół działalności artystycznej.

Warto podkreślić, iż zarówno członkowie Kapituły, jak i radni jednogłośnie opowiedzieli się za przyznaniem tytułu Honorowego Obywatela Gminy Tuchola Marii Ollick.

„Co do pani Marii mam 100-procentową pewność, że ten tytuł trafia w jak najlepsze ręce. W imieniu mieszkańców serdecznie gratuluję tego zaszczytu. Jesteśmy z Pani bardzo dumni. Wierzę w to, że wystarczy Pani sił i zdrowia, żeby dalej w tak znakomity sposób dla dobra naszego środowiska i dla pomnażania dziedzictwa kulturowego działać i służyć naszym mieszkańcom” – zwrócił się do Marii Ollick burmistrz Tucholi.

Sama wyróżniona nie kryła radości i wzruszenia. W swoim wystąpieniu podkreślała, iż przywiązanie i miłość do tradycji, historii i kultury wyniosła z rodzinnego domu.

„Dziękuję za ten zaszczyt, dziękuję tym bardziej, że moje serce od zawsze czuło się i będzie się czuło związane z tym miastem. Tu się urodziłam, tu przeszłam przez szczeble edukacji i tu rozpoczęłam i zakończyłam pracę zawodową. Tu w miarę swoich możliwości staram się pełnić swoją służbę dla miasta i jego mieszkańców. Bardzo serdecznie dziękuję wnioskodawcom, panu burmistrzowi, przewodniczącemu, kapitule, radzie miejskiej za przyznanie tego zaszczytnego wyróżnienia. Uznanie mnie godną tytułu Honorowego Obywatela Gminy Tuchola jest dla mnie powodem do wielkiej dumy, a jednocześnie jest to ogromna odpowiedzialność” – podkreśliła Maria Ollick. Dodała, że troska o kultywowanie i pomnażanie dziedzictwa kulturowego była i jest jej misją i zadaniem, które uznała za swój obowiązek.

„Nie myślałam, że kiedyś za zrealizowanie postawionego sobie celu doznam takiego wyróżnienia” – przyznała pani Maria i dodała: „Moja misja i przygoda z regionem, jego historią, legendami, powiastkami, kulturą, pięknem krajobrazu wzięła swój początek z ciepła rodzinnego domu, z jego atmosfery, ciągłych poszukiwań i zatopionego przez obojga rodziców przywiązania do miejsca urodzenia i zamieszkania”.

Maria Ollick dziękowała swoim najbliższym, przyjaciołom i współpracownikom za pomoc i wsparcie w działaniach, jakie dotychczas podejmowała. Ze wzruszeniem przyznała, że nie zawsze mogła być ze swoimi najbliższymi, bo jak przyznała – „w tym czasie czułam się potrzebna gdzie indziej”.

dsc09276

dsc09277

dsc09280

dsc09281

dsc09283

dsc09284

dsc09285

dsc09287

dsc09288

dsc09289

dsc09290

dsc09292

dsc09293

dsc09294

dsc09299

________________

UMiG Tuchola

TOKiS – PRESS

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook