5 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Masakra żab na drogach naszego powiatu jest faktem!

2 min read

Ruszyła wiosenna akcja ochrony płazów, jednak nie w naszym powiecie, szczątki tych sympatycznych płazów są praktycznie na każdej drodze i nikt się tym nie przejmuje.

Dzisiaj, o zmroku nasza ekipa wracała z Bydgoszczy, niestety, pogoda się zepsuła i pada deszcz. Dla kierowcy to wysiłek, dla żab idealne warunki, aby się przemieszczać z jednego skraju drogi na drugi. Zwykle podróż ta nie trwa dłużej, niż godzinę, jednak nam zajęło to ponad dwie. Możemy powiedzieć z czystym sumieniem, że nasz redakcyjny „francuz” nie zabił żadnego z tych sympatycznych i pożytecznych zwierzaków. Inni kompletnie się tym nie przejmują, efekt? Prawdziwa masakra żab na drodze.

Kilka dni temu Bydgoszcz przeprowadziła akcję, dzięki której uratowano wiele żab, poprzez rozciągniecie specjalnych siatek. Później zebrano je do wielu wiader i przeniesiono w bezpieczne miejsce, a u nas? Nikt się tym nie przejmuje. Ludzie litują się nad bezdomnymi kotkami, pieskami, a żaby? Dla wielu osób są jak jedno wielkie nic. Oczywiście, ulice „posprzątają” ptaki,ale miejmy świadomość tego,że żaba jest zwierzęciem niezwykle pożytecznym.

Niestety, priorytety żab są inne, niż człowieka, po zimowym przebudzeniu,  rozpoczęły one wędrówki do miejsc lęgowych. Szlaki migracyjne przecinają często ruchliwe drogi, a efekt, możemy oglądać przez kilka najbliższych dni.

Szkoda,że każdego roku jest dokładnie tak samo, przyroda z pewnością się zemści. Czy tak ciężko jest zwolnić  ? Czy tak ciężko jest ustawić stosowne znaki drogowe?


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook