23 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

MEN swoje, związkowcy swoje, kto robi nauczycieli „w konia”?

3 min read

Kupa śmiechu przez łzy z tą „ministrą od oświaty”. Widmo strajku nauczycieli się zbliża, a tutaj kolejna wtopa minister Zalewskiej. Do przestrzeni publicznej nie przebiły się dwie informacje, dotyczące żenujących podwyżek dla nauczycieli i to na chwilę przed kolejnymi rozmowami.

W portalu ministerialnym wystawiono treść w której znalazły się ważne (dla kogo?) informacje:

We wtorek, 22 stycznia 2019 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyły się rozmowy MEN z przedstawicielami oświatowych związków zawodowych. To już kolejne spotkanie, podczas którego omawiane były kwestie wynagradzania nauczycieli. Ministerstwo reprezentowali minister Anna Zalewska i wiceminister Maciej Kopeć.

Już we wrześniu 2019 r. a nie w styczniu 2020 r. nauczyciele otrzymają kolejną podwyżkę pensji. To o 16, 1 proc. więcej wynagrodzenia w stosunku do 31 marca 2018 r. To sprawia, że ponad 60 proc. nauczycieli otrzyma 508 zł więcej do miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Przełoży się to również na zwiększenie wysokości dodatków, a w konsekwencji wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli. Minister Zalewska zaproponowała również 1 tys. zł jednorazowego świadczenia dla nauczyciela stażysty przez dwa lata (w pierwszym i w drugim roku trwania stażu), zwiększenie liczby płatnych godzin do dyspozycji dyrektora szkoły, dodatek za wyróżniającą pracę dla nauczycieli kontraktowych, mianowanych i dyplomowanych, przywrócenie corocznego obowiązku uchwalania przez samorządy regulaminów wynagradzania nauczycieli uzgadnianych ze związkami zawodowymi – takie konkretne propozycje złożyła szefowa MEN podczas kolejnego spotkania z przedstawicielami oświatowych związków zawodowych.

W trakcie spotkania omówione zostały postulaty płacowe zgłoszone przez związki. Rozmawiano również o nadesłanych do resortu uwagach do projektu rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli.

Strony dyskutowały również o wysokości dodatków wypłacanych nauczycielom, które określane są przez organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego. Kwestie dotyczące pozostałych dodatków wchodzących w skład wynagrodzenia nauczycieli będą przedmiotem dalszych rozmów MEN ze stroną związkową.

Rozmowy w Centrum „Dialog” będą kontynuowane. Następne spotkanie zaplanowano na przyszły czwartek, 31 stycznia br.

Nie trzeba było długo czekać na reakcję ZNP, który ostro zaprotestował i zadał kłam tekstowi, którego treść właśnie poznaliśmy.

Żądamy od MEN usunięcia nieprawdziwych informacji

Informujemy, że ministerstwo edukacji celowo wprowadza opinię publiczną w błąd, informując o zwiększeniu wynagrodzeń nauczycieli „już od września 2019 r. o 16,1%”.

Taką informację ministerstwo opublikowało na swoich profilach w mediach społecznościowych.

Taką informację przekazała także dzisiaj (25.01) Anna Zalewska w radiowej „Jedynce” mówiąc, że „we wrześniu większość nauczycieli w minimalnym wynagrodzeniu będzie miała 500 zł wynagrodzenia więcej”.

To manipulacja, ponieważ tak podana informacja sugeruje, że od września br. wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o ponad 16 %. To nieprawda!

Podczas ostatnich negocjacji płacowych 22 stycznia minister Anna Zalewska złożyła nową propozycję w postaci wypłacenia 5% podwyżki zaplanowanej na styczeń 2020 r. cztery miesiące wcześniej (czyli we wrześniu br.). Ponadto nowa propozycja MEN, czyli 5% od września 2019 roku, nie ma zabezpieczenia finansowego w budżecie państwa.

Aktualna propozycja ministerstwa edukacji złożona związkom zawodowym podczas negocjacji płacowych 10 i 22 stycznia to:

– wzrost wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli od stycznia 2019 roku o 5%, czyli od 121 do 166 zł brutto,

– obietnica wzrostu wynagrodzenia zasadniczego od września br. w wysokości 5% (bez zabezpieczenia środków w budżecie państwa i bez projektu rozporządzenia płacowego).

Podawanie informacji o wzroście wynagrodzeń od września br. o 16,1% jest manipulacją.

Oczekujemy od ministerstwa edukacji natychmiastowego usunięcia informacji, jakoby pensje nauczycieli miały wzrosnąć „już od września 2019 r. o 16,1%”.

Ręce opadają, kiedy czyta się podobne okropieństwa, a co dopiero o sytuacji sądzić mają nauczyciele? Jeżeli w tak fundamentalnych kwestiach są rozbieżności, to możemy mieć pewność, że we czwartek 31 stycznia, nie dojdzie do żadnego kompromisu. Obie formacje zmierzają do zwarcia.

Kto ucierpi najbardziej? To oczywiste…


(red.)

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook