18 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Międzynarodowy Dzień Niewidomych

2 min read

15 października przypada Święto Białej Laski – Międzynarodowy Dzień Niewidomych – obchodzone cyklicznie od roku 1964, początkowo w Stanach Zjednoczonych, a od 1970 na całym świecie.

Celem obchodów jest przedstawienie opinii publicznej, środkom masowego przekazu, rządom i władzom lokalnym problematyki osób niewidomych i niedowidzących. Dla osób niewidomych jest to uroczyste święto podczas którego przypominają społeczeństwu, że istnieją, że chcą żyć tak jak wszyscy inni obywatele kraju i świata, bez ograniczeń i bez fałszywej litości.

Dzień Bezpiecznej Białej Laski (ang. White Cane Safety Day), proklamowany przez Kongres Stanów Zjednoczonych, został ogłoszony przez prezydenta Lyndona S.Johnsona 15 października 1964 roku.

W 1969 roku w Kolombo na Cejlonie odbyło się IV posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Federacji Niewidomych (ICBA, poprzedniczki Światowej Unii Niewidomych), gdzie końcowym postanowieniem było ustanowienie daty 15 października Międzynarodowym Dniem Białej Laski. Pierwsze obchody na skalę międzynarodową odbyły się w 1970 roku.

W 1992 na IV Zgromadzeniu Ogólnym Europejskiej Unii Niewidomych (ang. European Blind Union, EBU), które odbyło się w Ustroniu w Polsce podjęto uchwałę o europejskich obchodach. Pierwsze oficjalne obchody w Polsce odbyły się w 1993 roku.

Z tej okazji KUJAWSKO – POMORSKIE organizuje akcję „JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE!” w którą włączono szkoły. My wiemy, że przyłączył się do niej Zespół Szkół w Bysławiu. TOKiS również postanowił wesprzeć tę szkołę w jej działaniach ( nasz portal od lat jest jej przyjacielem) i z tej okazji przygotowaliśmy specjalną prezentację, którą obejrzą dzieci.

A teraz o akcji…

Celem jest
• Przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, zauważenie ich potrzeb, możliwości i problemów
• Zwiększenie integracji osób niewidomych ze środowiskiem społecznym
• Zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych wzrokowo

Piękna idea, godna rozpowszechnienia.

____________________

(red.)

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook