23 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Milion na Camerimage w Toruniu

3 min read

Milion złotych, sporo można kupić za taką kwotę, prawda? Gmina Lubiewo ma problem z wodą, taki wolny milion wydatnie zmieniłby sytuację mieszkańców. Kęsowo, tamten samorząd poważnie obawia się, że na oświatę zabraknie mu około 1,4 mln, przydałyby się takie pieniądze i im, niestety, nic z tego, kino jest ważniejsze i tak ma BYĆ! Przynajmniej w toruńskim wydaniu… [Przyp/ mrf.]

Pokazy współczesnego kina światowego, spotkania z uznanymi twórcami filmu, warsztaty dotyczące sztuki operatorskiej – w Toruniu trwa 27. Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE. Jego częścią jest wystawa „Artuum Mobile: Świat Saskii Boddeke i Petera Greenawaya”, którą można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej. Partnerem głównym wydarzenia jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Najważniejszym punktem festiwalu jest konkurs główny o Złotą Żabę, w którym rywalizują autorzy zdjęć filmowych. Jego ideą jest prezentacja filmów fabularnych, w których obraz spełnia szczególną rolę w opowiadaniu historii. Wśród tegorocznych obrazów pokazanych w konkursie głównym są między innymi „Joker”, „Malowany ptak”, „Obywatel Jones”, „Oficer i szpieg”.

Autorzy filmowi rywalizują w konkursach filmów polskich, długo i krótkometrażowych filmów fabularnych, debiutów reżyserskich, debiutów operatorskich i pilotów seriali. Widzowie zobaczą dzieła filmowe także w pasmach poza konkursami, będą to między innymi przegląd kina krajów nadbałtyckich i współczesne kino światowe.

W ramach festiwalu Urząd Marszałkowski organizuje konkurs Fundusze Europejskie w Kadrze, w którym rywalizują spoty reklamujące fundusze unijne. W tym roku będzie to 19 krótkich filmów zgłoszonych przez: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Urzędy Marszałkowskie Województw: Lubelskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Pomorskiego, Podkarpackiego, Łódzkiego, Śląskiego, Małopolskiego, Podlaskiego i Kujawsko-Pomorskiego i Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Funduszy Unijnych. Zwycięzców poznamy 14 listopada.

Imprezie towarzyszy wystawa „Artuum Mobile: Świat Saskii Boddeke i Petera Greenawaya”. Autorką koncepcji i instalacji multimedialnych jest Saskia Boddeke, które uzupełniają rzeźby i prace malarskie Petera Greenawaya, reżyser jest też autorem tekstów użytych w instalacjach.

Częścią festiwalu są także liczne seminaria i warsztaty na temat sztuki filmowej, w szczególności operatorskiej, które przyciągają zarówno wielu zawodowych twórców jak i studentów szkół filmowych z całego świata. Prowadzone są przez uznanych na świecie operatorów, reżyserów i innych twórców.

Podczas sobotniej (9 listopada) gali inauguracyjnej specjalne Złota Żaby odebrali między innymi Danny DeVito, Peter Greenaway i Ewa Dałkowska.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE  jest największym i najbardziej znanym na świecie festiwalem poświęconym sztuce autorów zdjęć filmowych. Festiwal znacznie przyczynia się do wzrostu prestiżu operatorów zdjęć filmowych wśród innych twórców X muzy. Więcej informacji o wydarzeniu na stronie www.camerimage.pl.

Samorząd województwa wpiera festiwal Camerimage od momentu jego powrotu do regionu w 2010 roku. Obecną edycję dofinansowujemy w kwocie 1 miliona złotych, która pochodzi z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.


(red.)

kujawsko-pomorskie.pl

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook