25 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Mizar i Alkor – gwiazdą KUJAWSKO – POMORSKIEGO

2 min read
Mizar i Alkor to gwiazda podwójna Wielkiego Wozu stanowiącego charakterystyczny fragment gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy. Laureatem ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski konkursu został Tomasz Kanarkowski ze Żnina. Uroczyste wręczenie nagród laureatom z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego odbyło się dzisiaj (10 grudnia) w toruńskim Planetarium.
 
Wizualnie podwójny układ gwiazd Mizar i Alkor jest łatwy do odnalezienia na niebie. Zachęcamy do odnalezienia Wielkiego Wozu z charakterystycznie złamanym dyszlem. Właśnie to przełamanie jest szukanym obiektem.

Zwycięzca podkreślił w swoim uzasadnieniu, że jesteśmy województwem, w którym występuje dwuczłonowość nie tylko w nazwie. „Bydgoszcz i Toruń to dwa miasta będące stolicami naszego regionu, a herb województwa to symbole półlwa i półorła. Czyż naszym gwiezdnym symbolem nie powinna być właśnie gwiazda podwójna? Nieważna pora roku czy nocy, to przecież gwiazdy konstelacji niezachodzącej w naszej szerokości geograficznej. Nie widzisz gwiazdy podwójnej? Wystarczy najprostsza lornetka. Masz teleskop? Spójrz na Mizara. Widzisz? – to prawdziwy układ podwójny, którego składniki oddalone są od siebie o 14 sekund kątowych. Mizar i Alkor niech będą symbolem Bydgoszczy i Torunia, Pomorza i Kujaw, Lwa i Orła, Wisły i Noteci” – brzmi uzasadnienie laureata pierwszej nagrody.

Mizar i Alkor to pierwszy podwójny układ zaobserwowany przez teleskop w 1650 roku i pierwszy na fotografii. To również pierwsza gwiazda badana spektroskopowo. Dzięki tym i późniejszym badaniom wiemy, że ten układ podwójny jest w rzeczywistości układem aż sześciu gwiazd.

 
 W konkursie, w którym wybieraliśmy gwiazdę województwa kujawsko-pomorskiego mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy regionu. Wystarczyło wybrać jedną gwiazdę i ciekawie uzasadnić dlaczego akurat ona powinna przyświecać naszemu województwu. Przy okazji liczni entuzjaści obserwacji nocnego nieba odwiedzili nasze astrobazy. Nadesłane prace oceniła działająca przy marszałku  Rada Programowa Astrobaz.
Tomasz Kanarkowski już może przygotowywać się do wycieczki do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, która jest nagrodą główną w konkursie. Otrzyma także tablet z wgraną aplikacja astronomiczną. Pozostałe cztery równorzędne nagrody w postaci tabletów z wgraną aplikacją astronomiczną trafią do Piotra Wołyńskiego z Golubia-Dobrzynia, który wybrał gwiazdę Porrima, Krzysztofa Rochowicza z Torunia, który uzasadniał wybór gwiazdy Regulus, Agaty Sierak z Bydgoszczy, która wybrała gwiazdę Anser oraz Mateusza Gosiąrka z Inowrocławia, który pokusił się o napisanie uzasadnienia do wyboru gwiazdy Kappa Cygni. 

Lista laureatów tutaj.

Zadanie jest realizowane w ramach projektu „Kujawsko-Pomorskie Regionem Astronomicznym II”, którego liderem jest Biuro Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych, Departament Edukacji i Sportu, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Samorządu Województwa.

__________________________
(red.)
Źródło: kujawsko-pomorskie.pl
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook